Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Про зміни щодо впорядкування надання відпусток без збереження заробітної плати які вступили в дію з 24 грудня 2023 року

01.02.2024 50 0 0

Роз’яснення надає головний державний інспектор відділу з питань праці західного регіону Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області.

24 грудня 2023 року вступив в дію Закон України від 22.12.2023 №3494  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань».

Тепер відповідно до внесених змін максимальний строк відпустки без збереження заробітної плати, яка може надаватися працівнику за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, збільшили з 15 календарних днів на рік до 30 відповідно до ч. 2 ст. 84 Кодексу законів України про працю (далі –КЗпПУ), ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відпустки».

По-новому закріпили умови відпустки за власний рахунок на час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством, та/або у разі виникнення загрози збройної агресії проти України, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру. Працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати без обмеження, як раніше, строку 30 днями - надалі тривалість такої відпустки визначається угодою сторін (ч. 4 ст. 84 КЗпПУ), але не довше ніж  закінчення дії воєнного стану, надзвичайної ситуації та ін. 

Також у період дії воєнного стану відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136  «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (зі змінами) роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов'язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів. Ця відпустка може ділитися на частини, але головне, щоб загальна тривалість її не перевищила 90 календарних днів упродовж дії воєнного стану.

Період перебування у вище перелічених відпустках без збереження зарплати з 24 грудня 2023 року не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Перелік відпусток без збереження заробітної плати, які за бажанням працівника надаються в обов'язковому порядку відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» доповнили відпусткою тривалістю до 60 календарних днів для працівників, які приступили до роботи після звільнення з військової служби у зв'язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації.

Інспектор звернула увагу, що період перебування у цій відпустці, включається до страхового стажу.

https://kr.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу