Відповідно до статті 172 КЗпП залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається (статті 55 , 63 КЗпП).
Згідно ч.1 статті 8 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX (далі - Закон № 2136) у період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди: вагітні жінки і жінки, які мають дитину віком до одного року, особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота. Закон № 2136 має пріоритет у застосуванні перед нормами законодавства про працю, законів України , що регулюють діяльність у частині відносин, врегульованих цим Законом (стаття 1 Закону № 2136).
Законом №2136-IX є однією з норм, що покликані зберегти певний рівень захисту для окремих категорій працівників в умовах підвищеної інтенсивності праці та можливих змін у графіках роботи. У період дії воєнного стану стаття 8 Закону № 2136-IX встановлює інший підхід щодо роботи в нічний час, а саме у період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.
Отже Закон № 2136-IX на період воєнного стану допускає залучення до роботи в нічний час осіб з інвалідністю, яким така робота протипоказана за медичними висновками. Це є винятком, що діє лише за наявності згоди працівника.
Водночас Закон №2136 не містить норм, що призупиняли б або скасовували положення статті 172 КЗпП , а самі такі положення щодо обов’язку роботодавця отримати згоду на залучення працівників з інвалідністю до надурочних робіт та роботи в нічний час (незалежно від наявності (відсутності) медичних протипоказань) не суперечать цьому Закону.
Таким чином, у період воєнного стану для залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт, до роботи в нічний час потрібна їх добровільна згода.
https://t.me/smudsp