Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи може працівник тимчасово призупинити дію трудового договору, якщо він виїхав із зони бойових дій?

23.05.2022 68 0 0

Статтею 13 Закону України №2136 «Про організацію трудових відносини в умовах воєнного стану» визначено, що призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України трудовий договiр це угода мiж працiвником i власником пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноваженим ним органом чи фiзичною особою, за якою працiвник зобов’язується виконувати роботу, визначену цiєю угодою, з пiдляганням внутрiшньому трудовому розпорядку, а власник пiдприємства, установи, органiзацiї або уповноважений ним орган чи фiзична особа зобов’язується виплачувати працiвниковi заробiтну плату i забезпечувати умови працi, необхiднi для виконання роботи, передбаченi законодавством про працю, колективним договором i угодою сторiн.

Тобто, трудовий договір – це угода між працівником і роботодавцем, тому, у разі виникнення обставин внаслідок яких працівник абсолютно не може виконувати свої трудові обов’язки (через обставини, які склалися у самого працівника, чи через ситуацію, яка склалася у роботодавця  внаслідок введення воєнного стану), кожна зі сторін угоди (як роботодавець, так і працівник) може бути ініціатором   призупинення його дії. Призупинити дію трудового договору можливо як з усіма працівниками, так і з окремим працівником.

Якщо призупинити дію трудового договору бажає працівник, він зобов’язаний надати роботодавцю відповідну заяву про це у будь-який можливій формі. Це може бути електронний документ, тобто, заява, підписана ЕЦП або лист в електронній пошті, фото заяви, надіслане на телефон, тощо. Надалі, за можливості, потрібно буде надати роботодавцю паперовий оригінал заяви.

На підставі отриманої від працівника заяви роботодавець повинен видати відповідний наказ про призупинення дії трудового договору з таким працівником та надіслати працівнику цей наказ для ознайомлення будь-яким доступним засобом телекомунікаційного зв’язку.

Треба зауважити, що оскільки у період призупинення трудового договору припиняється виплата заробітної плати, то на допомогу по тимчасовій непрацездатності, що надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхового випадку в цей період, не слід розраховувати.

Також треба мати на увазі, що період призупинення дії трудового договору не зараховується до стажу, який дає право на щорічну відпустку (стаття 9 Закону України «Про відпустки»).

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією проти України в повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.

https://smu.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу