Чи може особа, яка своєчасно не зареєструвалася платником ПДВ, але підлягала обов’язковій реєстрації, самостійно сплатити до бюджету нараховану суму податку?
Особа, яка не подала своєчасно заяву на реєстрацію платником ПДВ, але підлягала обов’язковій реєстрації, не може самостійно сплатити до бюджету суму податку, нараховану до моменту її ПДВ-реєстрації. Це передбачено п. 201.8 Податкового кодексу (далі – ПК), згідно з яким право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники ПДВ.
Нагадаємо, п. 181.1 ПК говорить: якщо загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПК, серед іншого і з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 грн (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПК, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої груп.
А згідно з п. 183.1 ПК будь-яка особа, що підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. Така заява подається не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, у якому вперше досягнуто обсяг оподатковуваних операцій, визначений у ст. 181 ПК (п. 183.2 ПК).
Особа, яка підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації та у випадках і в порядку, передбачених ст. 183 ПК, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (п. 183.10 ПК).
www.svp.tax.gov.ua
Коментарі до матеріалу