Чи можуть органи влади отримувати безоплатно товари та послуги
НАЗК підготувало роз’яснення, яке допоможе розібратися з видами дозволених пільг, послуг і майна та правильно провести процедуру отримання такої допомоги.
Коли державний орган чи орган місцевого самоврядування може отримувати сторонню допомогу?
За загальним правилом держорган та орган місцевого самоврядування не може одержувати від фізичних чи юридичних осіб гроші або безкоштовне майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги. Ця заборона передбачена вимогою статті 54 Закону України «Про запобігання корупції».
Проте є випадки, коли отримання майна, пільг чи послуг органами влади все ж дозволені законом. Наприклад, це може бути благодійна чи міжнародна технічна допомога.
Органи влади можуть приймати благодійну допомогу, лише якщо будуть наявні такі критерії:
- орган, який хоче отримати благодійну допомогу, належить до сфери, якій дозволено отримувати таку допомогу: освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, опіка та піклування та інші сфери, визначені в Законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
- людина або організація, яка хоче надати допомогу, відповідає вимогам Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
- людина або організація, яка хоче надати благодійну допомогу, не отримуватиме від органу будь-яку послугу.
Важливо: благодійну допомогу також не можна використовувати для забезпечення діяльності органу. Наприклад, оплати праці чи послуг зокрема: транспортних, оренди приміщень, оплати судових витрат, ремонту тощо.
Окрім того, державні органи та ОМС можуть отримувати міжнародну технічну допомогу, якщо дотримані такі умови та процедури:
- проект (програму) міжнародної технічної допомоги зареєстровано в Секретаріаті Кабінету Міністрів України;
- конкретний орган має бути зазначений як бенефіціар або реципієнт у реєстраційній картці проекту (програми).
За порушення статті 54 Закону України «Про запобігання корупції» юридичну відповідальність несе керівництво організації. НАЗК може внести керівнику відповідного органу припис, щоб усунути порушення, провести службове розслідування та притягнути винних осіб до відповідальності.
sud.ua
Коментарі до матеріалу