Мінфін опублікував попередні дані щодо виконання держбюджету за 8 місяців з початку року
Доходи держбюджету за загальним фондом з початку року склали 938,7 млрд. грн., що на 34,1% або на 238,7 млрд. грн. більше за аналогічний період минулого року.
Перевиконання забезпечено, насамперед, за рахунок:
Надання грантової (безповоротної) допомоги, що зараховується до доходів бюджету. Від початку поточного року такої допомоги надано на суму 269,7 млрд. грн. (порівняно із 0,5 млрд. грн. за 8 місяців 2021 року), в тому числі рекордні 109,7 млрд. грн. у серпні. Допомога надійшла переважно від Сполучених Штатів Америки (226,3 млрд. грн). Загалом гранти склали 28,7% доходів загального фонду держбюджету за вказаний період.
Надходжень від податків і зборів, що адмініструються ДПС України, що перевищили минулорічні показники за загальним фондом на 70,3 млрд. грн. або на 17,1%.
Якщо доходи виросли на третину, то темп зростання видатків був утричі більшим. Видатки державного бюджету за загальним фондом за 8 місяців склали 1360,1 млрд. грн, що на 90% (+643 млрд. грн.) більше за минулорічний показник. Як вже неодноразово наголошувалось, основна причина – це різке зростання видатків на безпеку і оборону, які зараз займають левову частку в бюджеті.
Відповідно дефіцит державного бюджету за загальним фондом за 8 місяців становив 418,1 млрд. грн, збільшившись у більш ніж 30 (!) разів проти аналогічного показника минулого року (13,3 млрд. грн.).
Водночас, завдяки надходженню значної грантової допомоги, бюджет вже другий місяць поспіль балансується із мінімальним дефіцитом на рівні 4,8 млрд. грн у липні та 6,4 млрд. грн. у серпні.
Отже, ситуація з виконанням державного бюджету з початку року залишається складною, але контрольованою.
Головні внутрішні неінфляційні мобілізаційні резерви стосуються детінізації, насамперед, наведення ладу із сплатою податків і платежів на митниці, та збільшення частки ринкового фінансування дефіциту бюджету за рахунок ОВДП. Водночас, вчасність та повнота надходження задекларованої допомоги партнерів на фінансування бюджету (через гранти та пільгові кредити), насамперед у частині макрофінансової допомоги від ЄС, буде надзвичайно вагомою у забезпеченні фіскальної стійкості до кінця року.
Коментарі до матеріалу