Пільги для чорнобильців і членів їх сімей
Законодавством встановлені чотири категорії чорнобильців, і для кожної з них прописані різні пільги і соціальні гарантії.
Все залежить від категорії
У Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28 лютого 1991 року (редакції від 7.04.2021 р) визначено різні категорії ліквідаторів (ті, хто безпосередньо брав участь в ліквідації аварії та її наслідків) і постраждалих (ті, хто піддався радіоактивному опроміненню).
Так, законодавством встановлено чотири категорії чорнобильців, і для кожної з них прописані різні пільги і соціальні гарантії. Більше переваг у пільговиків категорій 1 і 2. Наприклад, їм надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлово-комунальними послугами (квартирна плата, газ, тепло- і електроенергія, водопостачання і водовідведення) в межах середніх норм споживання, передбачених законом. На таку пільгу мають право і дружини (чоловіки) померлого чорнобильця 1, 2 категорій, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Постраждалі в результаті аварії на ЧАЕС та вдови (вдівці) померлих учасників ліквідації аварії, які відносяться до категорії 3, теж можуть скористатися 50-відсотковою знижкою на оплату житлово-комунальних послуг. Але тільки в тому випадку, якщо сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує суми доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу (у 2021 році - це 3180 гривень). Якщо дохід сім'ї перевищує 3180 гривень, право на пільгу відсутня.
Важливо! Вдова (вдівець) чорнобильця може користуватися пільгами, тільки якщо вона (він) не набрали іншого шлюб.
Про доплати за особливі заслуги
Що стосується медалей і доплат за них, то це окрема тема. Існує Закон «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» № 1767-III від 1 червня 2000 року (в останній редакції від 03.07.2020 р). Такі пенсії встановлюються особам, які мають значні заслуги у сферах державної, громадської або господарської діяльності та досягнення в області науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо
Вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги є державні нагороди України, в тому числі почесні звання, ордена, медалі. Наприклад, пенсія за особливі заслуги встановлюється особам, нагородженим чотирма і більше медалями «За відвагу». Її розмір становить 654,53 гривні (37% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). До слова, ювілейні медалі, якими щорічно нагороджували чорнобильців, право на доплату за особливі заслуги не дають.
Нагадаємо, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до основної пенсії (за віком, по інвалідності, втрати годувальника або за вислугу років) і може становити, залежно від категорії, від 20% до 40% прожиткового мінімуму. Непрацездатні члени сім'ї померлого, який мав право на пенсію за особливі заслуги, отримують тільки частину від розміру такої пенсії:
- 70% від надбавки померлого - на одну людину;
- 90% від надбавки померлого - на двох і більше непрацездатних членів сім'ї.
napensii.ua
Коментарі до матеріалу