Як продовжити трудові відносини з учителями, яким виплачується пенсія за віком
Згідно з нормами закону від 16.01.20 р. № 463-ІХ «Про повну загальну середню освіту» (далі – закон № 463) керівники комунальних закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) зобов’язані були до 1 липня 2020 року припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком, та одночасно укласти з ними трудові договори строком на один рік. Строк цих договорів спливає 30 червня 2021 року. Як продовжити трудові відносини з такими працівниками? Чи мають вони право на виплати на оздоровлення та за сумлінну працю?
Згідно з пп. 2 п. 3 розд. X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 463 після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього ч. 2 ст. 22 цього Закону. Як зазначено в цьому абзаці, педагогічні працівники комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується (а не призначається чи оформлюється) пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років.
Тобто строкові трудові договори з учителями ЗЗСО мали бути укладені на один рік, а саме з 1 липня 2020 року до 30 червня 2021 року, а не на 2020/2021 навчальний рік.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» у разі звільнення працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору невикористана відпустка може за його бажанням надаватися й тоді, коли час відпустки повністю або частково перевищує строк трудового договору. У цьому разі чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки.
Тобто за заявою таких учителів після закінчення строку трудового договору їм обов’язково має бути надано щорічну основну відпустку повної тривалості, а саме 56 календарних днів із продовженням чинності строкового договору до закінчення цієї відпустки.
Відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону від 05.09.17 р. № 2145-VIII «Про освіту» держава гарантує педагогічним працівникам виплату допомоги на оздоровлення в розмірі місячного посадового окладу (ставки зарплати) у разі надання щорічної відпустки, а також щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки зарплати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків.
Тому в разі надання вчителям, з якими укладено строковий договір у зв’язку з отриманням пенсії за віком, щорічної відпустки їм має бути виплачена допомога на оздоровлення в розмірі ставки зарплати, а також щорічна винагорода.
Проте слід зауважити: щорічну грошову винагороду за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків у разі надання щорічних відпусток передбачено в розмірі одного посадового окладу (пп. 8.3.1 Галузевої угоди між Міносвіти і науки та ЦК Профспілки працівників освіти і науки на 2016–2020 роки, далі – Галузева угода).
Надалі з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори від 1 до 3 років, як це передбачено абзацом третім ч. 2 ст. 22 Закону № 463.
Згідно зі ст. 32 КЗпП та пп. 5.3.17 Галузевої угоди керівники закладів освіти мають повідомити працівників про запровадження нових і зміну чинних умов праці не пізніше ніж за 2 місяці до їх запровадження.
Тож директори закладів загальної середньої освіти мають повідомити вчителів про укладення наступного строкового договору до їх виходу у відпустку.
За таким самим порядком формуються трудові відносини з іншими педагогічними працівниками ЗЗСО, які отримують пенсію за віком.
Щодо керівників ЗЗСО, які отримують пенсію за віком та з якими укладено строкові трудові договори, то відповідно до пп. 1 п. 3 розд. X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 463 після завершення строку трудового договору такі особи мають право обиратися на посаду керівника того самого закладу освіти на ще один строк відповідно до ст. 39 цього Закону.
Слід зазначити: вимога, що особа не може бути керівником того самого ЗЗСО більше ніж два строки підряд, не стосується закладів, розташованих у населених пунктах з одним ЗЗСО (ч. 12 ст. 39 Закону № 463).
balance.ua
Коментарі до матеріалу