Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Інспектори праці нагадують про важливі нововведення, що запроваджуються у сфері праці та соціального страхування, на які слід звернути увагу

13.02.2025 6 0 0

Останніми місяцями в Україні відбулися значні зміни у сфері праці та соціального страхування. Ось окремі значущі нововведення на які слід звернути увагу:

Модернізація системи соціального страхування

21 листопада 2024 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №12209, спрямований на модернізацію системи соціального страхування. Законопроект передбачає запровадження статусу «працездатності» особи та оцінку впливу функціональних обмежень на її здатність до трудової діяльності. Мета — забезпечити ефективну підтримку осіб з обмеженою працездатністю та створити умови для їх реабілітації та повернення до роботи.

Психосоціальна підтримка на робочому місці

16 січня 2025 року Верховна Рада прийняла законопроект №12030 «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні». Президент підписав Закон № 4223-IX про систему охорони психічного здоров’я.

Серед іншого, закон приділяє окрему увагу охороні психічного здоров’я на робочих місцях. Також роботодавцям пропонують створювати програми психосоціальної підтримки працівників

Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю

16 січня 2025 року Верховна Рада ухвалила законопроект №5344-д, який вносить зміни до законодавства щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю. Закон передбачає нові механізми працевлаштування та створення умов для інтеграції осіб з інвалідністю в робочий процес.

Важливі  зміни законопроєкту щодо працевлаштування осіб з інвалідністю

 Збільшення фінансування на соціальний захист та навчання осіб з інвалідністю.

 Альтернативи для роботодавців:

  •  Працевлаштування осіб з інвалідністю (1 місце для компаній зі штатом 8–25 осіб; 2% для підприємств, що займаються реабілітацією; 4% для компаній зі штатом понад 25 осіб).
  •  Сплата цільового внеску до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, якщо працевлаштування неможливе.
  •  Розширення категорій підприємств, що можуть отримувати державну підтримку, зокрема підприємств захищеного працевлаштування.
  •  Розмір внеску: 40% середньої зарплати за квартал × кількість місяців × недоотримана квота працевлаштування.
  • Додадково дивиться Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю.

Фінансування лікарняних для сумісників

4 січня 2025 року набув чинності Закон України №4158-IX, який відновлює право сумісників на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом. Це забезпечить рівні права для всіх працівників незалежно від форми зайнятості.

Із 1 січня 2025 року в рамках реформування МСЕК діє оцінювання повсякденного функціонування особи.

26 січня 2025 року набрав чинності Технічний регламент щодо безпечності хімічної продукції, затверджений постановою КМУ від 23.07.2024 № 847  .

Ці законодавчі ініціативи спрямовані на покращення умов праці, соціального захисту та інтеграції вразливих груп населення в Україні.

https://smu.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу