Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Індексація заробітної плати: коли здійснюється

21.12.2021

Кожен працівник, який працює на будь-якому підприємстві чи установі (організації) на будь-якій посаді бажає отримувати гідну заробітну плату.

Заробітна плата у розумінні Закону «Про оплату праці», - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До складу заробітної плати можуть входити різні складові, такі як: надбавки, премії, доплати та ін., проте, основою заробітної плати та, відповідно, базою нарахування багатьох видів складових є посадовий оклад.

На багатьох підприємствах трапляються випадки, коли посадовий оклад (тарифна ставка) тривалий час не підвищувався, хоча його розмір, наприклад, може бути вищим за розмір мінімальної заробітної плати.

В таких випадках необхідно не забувати про індексацію заробітної плати та нараховувати її відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078.

Індексація заробітної плати - це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Щоб правильно визначити суму індексації, потрібно знати основні правила її нарахування:

  • у місяці підвищення окладів значення індексу споживчих цін (ІСЦ) береться за 1-цю або 100 %. В подальшому ІСЦ обчислюється починаючи з місяця, наступного за місяцем підвищення.
  • індексується зарплата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ПМПО). Частина зарплати, що перевищує ПМПО, індексації не підлягає.
  • зміна «базового» місяця відбувається тільки у разі підвищення посадового окладу, тобто, підвищення розмірів складових на «базовий» місяць не впливає.
  • не нараховується індексація у місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки), якщо розмір такого підвищення перевищує суму можливої індексації у відповідному місяці.
  • місяці підвищення посадових окладів до розрахунку підвищення доходу включаються всі складові зарплати, які мають постійний характер.

Таким чином, правильно та своєчасно нарахована індексація заробітної плати забезпечить дотримання вимог законодавства про працю в частині дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

dp.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.04.2025
Лист ПФУ: Щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, СТРАХОВИХ ВИПЛАТ, СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ ТА ПІЛЬГ   ЛИСТ від 28.03.2025 р. № 2800-030401-8/20889   (Витяг)   Розглянувши [...] запит [...] щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за суміс...
04.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (31.03.2025 - 04.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Лікарняний розпочався у день звільнення: що з ЄСВ? Відповідно до ст. 40 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VІІІ із змінами та доповненнями (далі – КЗпП) не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваж...
18.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (14.04.2025 - 18.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   10 відповідей НАДС щодо нової класифікації посад державної служби Постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 11 березня 2025 року № 4282-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці держ...
Нове
03.07.2025
В Україні запрацює нова соціальна послуга з комплексного розвитку та догляду дітей з інвалідністю
Міністерство соціальної політики України розпочинає експериментальний проект із закупівлі соціальної послуги з комплексного розвитку та догляду дітей з інвалідністю. Тривалість проекту – два роки. Відповідну постанову прийняв Кабінет Міністрів України. Мета послуги – соціальна інтеграц...
03.07.2025
STEM-cубвенція: 108 шкіл отримають нові лабораторії та природничі кабінети
Кабінет Міністрів України розподілив останню частину субвенції на STEM-обладнання в межах «Профільної» — реформи старшої школи.  Загалом субвенцію в розмірі 499,4 млн грн отримають 108 шкіл. Тож цьогоріч у них зʼявляться сучасні природничі кабінети та STEM-лабораторії. Суми,...
03.07.2025
Відновлення втрачених документів внаслідок бойових дій
Пояснюємо, як діяти у разі втрати різних видів документів, куди звертатися і що потрібно підготувати для їх відновлення. Більше за темою: Втрачено первинні документи через воєнні дії: перші судові рішення Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Втрата документів внаслідок бойови...