Додаткові пільги мають працівники з інвалідністю
Актуальною темою сьогодення є питання працевлаштування та дотримання гарантій і преференцій, передбачених законодавством України, щодо осіб з інвалідністю. Консультацію з цього питання надає заступник начальника відділу контролю з питань праці управління інспекційної діяльності у Донецькій області Наталя Морозова.
Насамперед нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, які при взаємодії із зовнішнім середовищем можуть призводити до обмеження її життєдіяльності, що в свою чергу вимагає від Держави створення належних умов для повноцінної реалізації такою особою своїх прав та гарантій, визначених чинним законодавством та забезпечення її соціального захисту шляхом створення правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов.
Зокрема, соціальний захист осіб з інвалідністю полягає у пенсійному забезпеченні, нарахуванні компенсаційних та державних допомоги, отриманні пільг та відповідних соціальних послуг, санаторно-курортному лікуванні, у тому числі встановлення опіки (піклування) або стороннього догляду, наданні реабілітаційних заходів, забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітації, автотранспортом.
Громадяни з інвалідністю в Україні володіють усією повнотою прав і свобод, які закріплені в Конституції та інших законодавчих актах. Відповідно до згаданого вище Закону, з метою реалізації творчих і виробничих здібностей та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, особам з інвалідністю забезпечується право працювати на підприємствах, в установах та організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Для забезпечення трудових прав осіб з інвалідністю законодавство передбачило низку пільг та гарантій, втілення яких на практиці має на меті недопущення дискримінації осіб з інвалідністю на ринку праці та реалізацію їхніх трудових прав у повному обсязі.
За нормами чинного законодавства України передбачено систему пільг для працюючих людей з інвалідністю, спрямованих на створення гідних умов для їх продуктивної та безпечної роботи.
Людям з інвалідністю це варто знати та пам’ятати при працевлаштуванні:
- працюючі особи з інвалідністю мають право відмовитися працювати в нічний час і надурочно;
- за працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності;
- на прохання може встановлюватись режим роботи на умовах неповного робочого дня (тижня);
Крім того, особам з інвалідністю передбачені додаткові гарантії щодо реалізації права на відпочинок, а саме:
- якщо недавно влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали перших шість місяців на цьому підприємстві, особи з інвалідністю мають право піти у щорічну оплачувану відпустку повної тривалості ще до настання шестимісячного терміну їхньої безперервної роботи на цьому підприємстві;
- працівники з інвалідністю за бажанням мають право піти у щорічну відпустку у зручний для них час;
- працівники з інвалідністю мають право на довшу тривалість основної та додаткової відпусток. Так, особам з інвалідністю I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а особам з інвалідністю III групи – 26 календарних днів. Також для цих категорій осіб відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку.
Таким чином, задля забезпечення трудових прав осіб з інвалідністю законодавство передбачило певні пільги та гарантії, метою яких є недопущення дискримінації осіб з інвалідністю на ринку праці та реалізацію їхніх трудових прав у повному обсязі.
Якщо права людини з інвалідністю порушені, можна звернутися із заявою до органів прокуратури або до суду
Увага! Працюють Урядова «гаряча лінія» з питань соціального захисту населення під час воєнного стану, зокрема консультування та забезпечення зворотного зв’язку для осіб з інвалідністю – 1539 (цілодобово); 1547 – «гаряча лінія» протидії торгівлі людьми та домашньому насильству.
https://smu.dsp.gov.ua
Коментарі до матеріалу