Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Облік ПДВ у бюджетних установах

13.04.2020 1275 0 2

З розрахунками за податками мають справу всі бюджетні установи, а з ПДВ – лише деякі. Оскільки питання обліку та цільового спрямування суми ПДВ у чинних нормативно-правових документах не врегульовані та мають місце певні колізії та суперечності, у цій статті ми спробуємо розкласти все по поличках.

Відносини між бюджетними установами та державою, що виникають у сфері справляння податків і зборів, а саме ПДВ, регламентуються Податковим кодексом (далі – ПК). ПК визначає вичерпний перелік податків та зборів, що сплачуються податковими агентами в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов’язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

У ПК розкрито основні аспекти та особливості адміністрування ПДВ, зокрема, наведено дефініції, з якими ми маємо справу, а саме:

  • податок – обов’язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до ПК (п. 6.1);
  • ПДВ – непрямий податок, який нараховується та сплачується згідно з нормами розд. V ПК (пп. 14.1.178);
  • податкове зобов’язання (далі – ПЗ) – загальна сума ПДВ, отримана (нарахована) платником податку у звітному (податковому) періоді (пп. 14.1.179);
  • податковий кредит – це сума, на яку платник ПДВ має право зменшити ПЗ звітного (податкового) періоду (пп. 14.1.181).

Для суб’єктів держсектору на сьогодні немає окремого нормативно-правового документа, що визначає порядок відображення в бухобліку госпоперацій за розрахунками з ПДВ. Тому розпорядники бюджетних коштів мають самостійно напрацьовувати та використовувати власні методи обліку розрахунків із ПДВ, урахувавши при цьому основні положення ПК та інших нормативних документів.

Бюджетна установа як платник ПДВ після здійснення госпоперацій за розрахунками з ПДВ наприкінці звітного місяця подає декларацію з ПДВ (далі – декларація), форму та Порядок складання якої затверджено наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали