Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Стягнення заборгованості за виконавчим листом: дотримуємося воєнних правил!

10.03.2023 4113 0 0

Навіть під час воєнного стану на підприємство можуть надходити постанови виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження. Але у воєнний час бухгалтер має бути особливо уважним, адже ще в березні минулого року до Закону від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404) було внесено зміни, якими встановлювалися особливості та обмеження щодо виплат, які можуть стягуватися виконавцями в процесі примусового виконання рішень.

У консультації розглянемо, які нюанси зараз треба враховувати під час стягнення заборгованості за виконавчим листом.


Вивчаємо воєнні особливості

1. Обмеження для громадян РФ. Згідно з п. 102 розд. XIII Закону № 1404 до набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, зупиняється вчинення виконавчих дій, стягувачами за якими є РФ або:

  • громадяни РФ;
  • юрособи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства РФ;
  • юрособи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства, відмінного від законодавства України, серед кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ), членів або учасників (акціонерів) яких є РФ, громадянин РФ або юрособа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства РФ.

Зверніть увагу! Забороняється заміна стягувачів у виконавчих діях у зазначених вище випадках. Але ці обмеження не застосовуються:

  • до громадян РФ, які проживають на території України на законних підставах (наприклад, якщо вони мають посвідку на постійне/тимчасове проживання в Україні);
  • юросіб, створених та зареєстрованих відповідно до закону України, якщо їх КБВ, членом або учасником (акціонером) є виключно громадяни РФ, які проживають на території України на законних підставах, або виключно громадяни України та громадяни РФ, які проживають на території України на законних підставах.

Отже, якщо стягувачем є громадянин РФ, який не проживає на території України, будь-які виплати за виконавчими документами на його користь мають бути зупинені.

2. Виплата зарплати з арештованих банківських рахунків. Це правило діє у випадках, коли боржником є сама юрособа. Якщо виконавець (державний або приватний) наклав арешт на банківські рахунки юрособи, то на період до припинення чи скасування воєнного стану підприємство може здійснювати з таких рахунків виплату зарплати своїм працівникам. Але її розмір не повинен перевищувати 5 мінімальних зарплат на місяць на одного працівника (тобто 33 500 грн).

Також із цих рахунків сплачуються податки, збори та ЄСВ (п. 102 розд. XIII Закону № 1404).

3. Із доходів боржника можна стягувати лише аліменти. У період до припинення або скасування воєнного стану припиняється звернення стягнень на зарплату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни РФ).

Це означає, що всі стягнення за виконавчими листами, крім аліментів, під час воєнного стану не виконуються. Утримання за ними здійснюватимуться після війни (за умови, якщо до законодавства не будуть внесені інші зміни).

Пам’ятайте! Якщо боржником є громадянин РФ, наведена вище норма не застосовується.

Чи можна під час воєнного стану стягувати аліменти з орендної плати?

Згідно зі ст. 68 Закону № 1404 стягнення може бути звернено на зарплату, пенсію, стипендію та інші доходи. Відповідно до п. 1 Переліку, затвердженого постановою КМУ від 26.02.1993 № 146, аліменти можуть утримуватися, зокрема, із таких виплат:

  • усіх видів доплат і надбавок до зарплати;
  • грошових і натуральних премій;
  • плати за понаднормову роботу, за роботу у святкові, неробочі та вихідні дні;
  • зарплати, яка зберігається під час відпустки, а також з отримуваної при звільненні компенсації за невикористану протягом декількох років відпустку;
  • доходів від підприємницької діяльності, селянських (фермерських) господарств, кооперативів, об’єднань громадян, а також доходів, що припадають на частку платника аліментів від присадибної ділянки або підсобного господарства;
  • усіх видів заробітку, отримуваного адвокатами за роботу в юридичних консультаціях;
  • плати, отриманої за передання в оренду земельної ділянки або земельної частки (паю);
  • інших видів доходів.

Отже, в період воєнного стану, як і в мирний час, аліменти стягуються в тому числі й з орендної плати за земельну ділянку.

Особливості стягнення аліментів у період воєнного стану

Як уже було зазначено, аліменти потрібно утримувати, як і раніше, незалежно від громадянства боржника. Виняток зроблено для випадку, коли стягувачем не є громадянин РФ, який проживає за кордоном. У таких ситуаціях вчинення виконавчих дій зупиняється.

Важлива інформація: за рішеннями про сплату аліментів роботодавець перераховує утримані з боржника кошти на визначений у заяві чи зверненні стягувача рахунок, а в разі відсутності реквізитів рахунка стягувача – на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби (далі – ДВС) або приватного виконавця (п. 102 розд. XIII Закону № 1404).

Але тут є один нюанс. Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону № 1404 та п. 3 розд. X Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мін’юсту від 02.04.2012 № 512/5 (далі – Інструкція № 512/5), гроші мають перераховуватися на рахунок ДВС або приватного виконавця (відповідні реквізити зазначаються у постанові). Можливо, таким чином законодавець вирішив прискорити процес отримання аліментів стягувачем.

З огляду на наявність протиріччя між вищевказаними нормами, рекомендуємо підприємству погодити реквізити для перерахування аліментів із виконавцем, постанова якого виконується, або перераховувати кошти за реквізитами, зазначеними у виконавчому документі, як і раніше.

А який максимальний розмір відрахувань за виконавчими листами?

Для аліментів на повнолітніх дітей він становить 50 % (у т. ч. при відрахуванні за кількома виконавчими документами), а на неповнолітніх дітей – 70 % (ст. 128 КЗпП, ст. 70 Закону № 1404). Відсоток відрахувань слід визначати після утримання податків та зборів із доходів працівника.

Яку інформацію має перевірити бухгалтер у разі надходження на підприємство виконавчого листа про стягнення аліментів?

У разі надходження виконавчого документа його потрібно перевірити на відповідність вимогам ст. 4 Закону № 1404. Цей документ має містити такі обов’язкові відомості, як:

1. Назва й дата видачі.

2. Найменування органу та/або ПІБ посадової особи, яка видала виконавчий документ.

3. Дата прийняття і номер судового рішення, на підставі якого видано виконавчий документ.

4. Відомості про стягувача та боржника:

  • для юросіб – повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код згідно з відомостями, зазначеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань;
  • для фізосіб – П. І. Б., місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі – РНОКПП) або серія і номер паспорта (для фізосіб, які з релігійних переконань в установленому порядку відмовилися від прийняття РНОКПП, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають позначку в паспорті).

5. Резолютивна частина судового рішення.

6. Дата набуття судовим рішенням законної чинності (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

7. Строк пред’явлення виконавчого документа до виконання.

Нагадаємо, виконавчими документами є:

  • за адміністративними спорами: виконавчий лист; ухвала суду у випадках, передбачених Кодексом адміністративного судочинства;
  • за господарськими спорами: наказ; судовий наказ; ухвала суду у випадках, передбачених Господарським процесуальним кодексом;
  • за цивільними спорами: виконавчий лист; судовий наказ; ухвала суду у випадках, передбачених Цивільним процесуальним кодексом.

У постанові, яку винесено та підписано виконавцем, також міститься важлива для бухгалтера інформація, а саме (п. 3 розд. Х Інструкції № 512/5):

  • повне найменування і місцезнаходження підприємства, якому направляється постанова;
  • порядок стягнення суми боргу;
  • розмір відрахувань;
  • реквізити рахунка органу ДВС, рахунка приватного виконавця, на який необхідно перераховувати стягнуті кошти;
  • вимога звітувати про здійснені відрахування і виплати – із зазначенням періодичності подання звітів та адреси, на яку їх слід відправляти;
  • роз’яснення про відповідальність за невиконання законних вимог виконавця, порушення вимог Закону № 1404 (у т. ч. за несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із зарплати та інших доходів працівника-боржника).

Порада: подивіться, чи правильно зазначено дані працівника-боржника і вашого підприємства. У разі виявлення помилок такі виконавчі документи можна повернути виконавцеві, оскільки їх направлено не за адресою.

Також має значення, як потрапив на ваше підприємство виконавчий документ. Постанова про відкриття виконавчого провадження за місцем роботи боржника має направлятися рекомендованим поштовим відправленням або через кур’єра (ст. 28 Закону № 1404). Адже боржник уважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому направлено вказану постанову і виконавець має підтвердження цього (поштовий корінець із зазначенням дати доставки листа).

Якщо боржник не згоден із винесеною постановою виконавця, він має право оспорити його дії або звернутися до суду за скасуванням виконавчого документа.

Спочатку податки! Розмір утримань із зарплати працівника обчислюється виходячи із суми, що залишається після сплати податків, зборів та ЄСВ (ст. 70 Закону № 1404).

У який строк слід перераховувати стягнені кошти?

Утримані із зарплати суми бухгалтер має перераховувати на відповідний рахунок органу ДВС, рахунок приватного виконавця у строк, установлений для здійснення зазначених виплат (конкретний рахунок і строк наводиться у постанові про відкриття виконавчого провадження). Якщо ж такий строк не встановлено, тоді до 10-го числа місяця, що настає за місяцем, за який проводиться стягнення (ст. 69 Закону № 1404).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали