Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Виплата індексації за минулі періоди: підстави, визначення розміру і порядок оподаткування

02.11.2016 618 0 1

Керівництво підприємства чи установи може прийняти рішення про виплату індексації за минулі періоди, якщо свого часу її не було виплачено. Бюджетні установи при цьому повинні дотримуватися всіх необхідних процедур із планування таких видатків. Важливо не допустити помилок і при оподаткуванні цих виплат, ураховуючи, що вони здійснюються за попередні періоди. Розглянемо всі ці питання детальніше.

Якщо індексація не виплачувалася протягом декількох років і роботодавець вирішує, за які саме періоди слід розрахуватися із працівниками, він має зважити на те, що строків давності для звернення про виплату недоданої зарплати, складовою якої є індексація, не існує. Тобто працівник, навіть уже звільнений, може звернутися із таким проханням до роботодавця, а в разі його незадовільнення подати позов до суду про повернення йому невиплачених сум, причому незалежно від того, коли цей інцидент мав місце. Тому доведеться віддати невиплачені суми індексації за стільки періодів, на скільки вистачить грошей.

Для визначення сум індексації за минулі періоди слід користуватися законодавчими актами та/або локальними документами, які діяли в періодах, за які вона нараховується.

Наприклад, якщо йдеться про визначення розміру індексації за період із червня 2012 року по листопад 2015-го для новоприйнятих тоді працівників, треба враховувати, що для такої категорії осіб згідно із чинною на той час редакцією Порядку № 1078 право на індексацію визначалося за результатами розрахунків індексу споживчих цін (далі – ІСЦ), починаючи з індексу місяця прийняття на роботу. А до червня 2012 року в Порядку № 1078 такої норми не було, і за рекомендаціями Мінсоцполітики місяць прийняття на роботу часто визнавався базовим. Тоді доцільно звернутися до локальних документів (наказів, розпоряджень, положень тощо), якими був передбачений такий або інший підхід, на який слід орієнтуватися в цій ситуації.

На завершення взятої для прикладу теми індексації доходів новоприйнятих працівників зазначимо, що нині діючі норми набули чинності з 01.12.15 р. Як ними користуватися, ми розповіли в консультації «Індексація при прийнятті на роботу, переведенні та виході з відпустки для догляду за дитиною». Брати їх до уваги для індексації за минулі роки не можна, оскільки згідно зі ст. 58 Конституції України закон зворотної сили не має.

Такий самий підхід слід застосовувати і при виборі розміру відсотків – треба взяти відповідні таблиці, складені для місяців того періоду, за який виплачується індексація.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали