Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи включати премію грудня 2015 року до розрахунку суми оплати щорічної відпустки?


Чи потрібно включати грудневу премію, за рахунок виплати якої у працівників зникло право на індексацію, при обчисленні середньої зарплати для оплати відпустки? Як бути в разі збереження таких премій у січні – травні 2016 року: ураховувати їх при визначенні сум оплати відпусток, чи необхідно було коригувати їх розмір на величину підвищення зарплати в травні цього року?


Відповідь на ці запитання залежить від того, який саме характер мала така премія в грудні 2015 року відповідно до формулювання наказу по установі.

У листі Мінсоцполітики від 11.04.16 р. № 405/13/ 84-16 (далі – Лист № 405) рекомендовано враховувати таку премію при розрахунку середньої зарплати для визначення сум оплати відпустки. Проте в цьому листі наголошується, що ця премія виплачується за виробничі показники. Отже, таке формулювання має бути присутнє в наказі, щоб точно мати право на врахування премії при проведенні зазначених розрахунків. Розглянемо три варіанти документального оформлення виплати грудневої премії та їх наслідки.

Варіант 1. Якщо зміст наказу викладено з урахуванням рекомендацій вищезгаданого листа (із зазначенням «за виробничі показники») і премію в розмірі належних тому чи іншому працівнику сум індексації було виплачено лишеву грудні, то підстави для включення її до розрахунку середнього заробітку, звісно, будуть. Адже з таким формулюванням наказу ми виплачуємо премії протягом усього року і щороку (хоча розмір премії коливається), не замислюючись над тим, чи підлягають вони врахуванню при визначенні сум оплати відпусток. Однак у такому разі буде порушено законодавство щодо індексації доходів, коли за рахунок разових виплат (грудневої премії) будуть зменшені суми індексації. До того ж слід урахувати, що виплата фіксованого розміру премії працівникам, визначеного в наказі керівника, має бути передбачена положенням про преміювання, прийнятим в установі. Або, принаймні, не суперечити діючим нормам про преміювання, викладеним у такому положенні.

Варіант 2. Якщо ж у наказі прямо йшлося про виплату премії «для обнулення індексації», то вона однозначно мала разовий цільовий характер, адже подібних формулювань при виплаті премії не було ні до грудня 2015 року, ні пізніше. І тому вона не має враховуватися у складі виплат, що беруть участь у розрахунках суми оплати щорічної відпустки. Аналогічно до попередньої ситуації тут також матиме місце порушення законодавства щодо індексації доходів, адже суми індексації були зменшені на разові виплати.

Варіант 3. Найкращий варіант – це виплата премії за виробничі показники (хай навіть у розмірі належних працівникам сум індексації) та збереження її в розмірі, не нижчому за грудневий, протягом 2016 року. Тут і законодавство про індексацію не порушується (індексацію було скасовано за рахунок постійних складових), і постійний характер такої премії дає підстави для включення її в розрахунок суми оплати відпустки. Законодавчих підстав коригувати ці премії на суму підвищення зарплати у зв’язку з підвищенням окладів немає. З цієї причини може бути зменшена лише належна працівнику сума індексації. Утім, якщо в результаті внесення змін до діючого в установі положення про преміювання буде впроваджено новий підхід до формування розміру премії, після включення таких змін до колективного договору нові вимоги мають виконуватися.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

3312 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали