Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

До штату освітніх закладів дозволено вводити додаткові посади

23.08.2017 8109 0 0

Унесено зміни до низки наказів МОН та Мінмолодьспорту щодо визначення чисельності працівників навчальних закладів. Нагадаємо, що ст. 17 Закону від 23.05.91 р. № 1060-ХІІ «Про освіту» передбачено право навчальних закладів на самоврядування. Зокрема, ці заклади мають самостійно використовувати всі види асигнувань та затверджувати в межах установленого фонду оплати праці структуру та штатний розпис. Також згідно зі ст. 45 Закону від 13.05.99 р. № 651-ХІV «Про загальну середню освіту» у державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладах штатні розписи мають установлюватись відповідним органом управління освітою на підставі Типових штатних нормативів.

Після внесення змін до деяких наказів МОН та Мінмолодьспорту в разі виробничої потреби до штатних розписів відповідних навчальних закладів можуть бути введені додаткові посади за рахунок спеціального фонду. Ця норма відтепер міститься в наказах:

  • МОН від 05.12.08 р. № 1105, яким затверджено Типові штатні нормативи спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та(або) розумового розвитку;
  • МОН від 06.12.10 р. № 1204, яким затверджено Типові штатні нормативи професійно-технічних навчальних закладів (далі – Нормативи № 1204);
  • МОН від 31.10.12 р. № 1230, яким затверджено Типові штатні нормативи позашкільних навчальних закладів;
  • Мінмолодьспорту від 03.12.12 р. № 1370, яким затверджено Типові штатні нормативи спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю (далі – Нормативи № 1370).

Крім того, з вищезгаданих наказів вилучено посилання на постанову КМУ від 22.10.08 р. № 943 «Про економію бюджетних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших органів», оскільки вона втратила чинність згідно з постановою КМУ від 01.03.14 р. № 65. Нагадаємо: зараз питання раціонального та економного використання коштів бюджету регулюються постановою КМУ від 11.10.16 р. № 710. У п. 10 Заходів, затверджених цим документом, дозволяється:

  • перерозподіляти штатну чисельність у межах одного типу закладу та головного розпорядника бюджетних коштів, не допускаючи збільшення загальної чисельності;
  • збільшувати штатну чисельність працівників навчальних закладів, переміщених із тимчасово окупованої території та району проведення АТО;
  • вносити пропозиції та ухвалювати власні рішення про збільшення чисельності працівників навчальних закладів та наукових установ за рахунок працівників навчальних закладів та наукових установ, переміщених із вищезгаданих територій та району АТО.

Ще одна новація, що запроваджується наказом МОН від 03.07.17 р. № 948, стосується доповнення Нормативів № 1204, двома новими позиціями. Згідно з п. 3 таблиці цих Нормативів під час затвердження штатного розпису профтехзакладу має бути враховано контингент учнів, слухачів за списковим складом на 1 січня року, що планується. Тож відтепер за наявності в навчальному центрі при кримінально-виконавчій установі закритого типу групи учнів із контингентом до 10 (включно) учнів до штату закладу можна вводити одну посаду майстра виробничого навчання або педагога професійного навчання. Якщо ж число учнів такої групи – 11 та більше – вводяться дві вищеназвані посади.

До Нормативів № 1204 унесено також зміни стосовно критеріїв визначення кількості посад практичних психологів та соціальних педагогів. За раніше діючими нормами введення до штату профтехзакладу цих фахівців здійснювалось відповідно до Нормативів чисельності практичних психологів і соціальних педагогів (додаток до Положення, затвердженого наказом Міносвіти від 03.05.99 р. № 127, далі – Наказ № 127, Положення № 127, Нормативи № 127).

У п. 1.7 Положення № 127 передбачено, що умовою введення цих посад є наявність спеціалістів із фаховою освітою. До штату їх уводять у межах коштів, передбачених єдиним кошторисом витрат за нормативами згідно з додатком. Водночас відповідно до Нормативів № 127 посади практичних психологів та соціальних педагогів уводилися з розрахунку не більше однієї ставки на навчальний заклад, причому за рахунок коштів загального фонду відповідного бюджету (державного чи місцевого). Тобто це була максимальна чисельність таких посад у закладі. Тобто існували розбіжності в частині джерел фінансування утримання зазначених фахівців.

Також відповідно до критеріїв для закладів освіти, установлених Нормативами № 127, передбачалась деяка диференціація чисельності посад – від 0,25 до 1 ставки, залежно від чисельності груп чи учнів та окремо для міст і сіл (селищ). Крім того, якщо перелічені в Нормативах № 127 посади не могли забезпечити належне функціонування закладу, за рахунок можливостей місцевого бюджету та інших джерел могли вводитися додаткові посади практичних психологів та соціальних педагогів.

Наразі максимально спрощується процедура, за якою визначалась чисельність цих фахівців. Так, до профтехзакладів посади практичних психологів та соціальних педагогів мають уводитися за наявності спеціалістів із фаховою освітою з розрахунку не більше однієї ставки на навчальний заклад, причому за рахунок коштів загального фонду відповідного бюджету. Тобто для визначення чисельності працівників, що обійматимуть такі посади, застосовувати критерії та умови Наказу № 127 не потрібно.

Таким же чином установлюватиметься їх чисельність для спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю (зміни до п. 3.1 та 3.2 Нормативів № 1370), а також для вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації після внесення змін до п. 12 і 13 таблиці з п. 3 Типових штатних нормативів, затверджених наказом МОН від 23.01.14 р. № 60.

Наказ МОН від 03.07.17 р. № 948 набирає чинності з дня опублікування.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали