Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Оплата праці працівників пришкільного табору

26.06.2019 3081 0 0


У червні на базі закладів загальної середньої освіти розпочинають свою роботу пришкільні табори для молодших школярів. До роботи в них залучаються працівники, чия відпустка не збігається з роботою в таборі, а також ті, які, перебуваючи у відпустці, виявили бажання працювати в таборі. Як оплатити роботу цих працівників?


Нормативно-правова база

Згідно з Законом від 04.09.08 р. № 375-VI «Про оздоровлення та відпочинок дітей» (далі – Закон № 375) діти можуть перебувати в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку протягом року, сезонно, у канікулярний час, цілодобово та протягом дня.

Одним із різновидів відпочинку для дітей молодшого шкільного віку є пришкільні табори з денним перебуванням, які створюються на базах закладів загальної середньої освіти.

Відповідно до ст. 14 Закону № 375 табір з денним перебуванням дітей (далі – табір) – це заклад, тимчасово утворений у навчальному закладі, в якому забезпечується належний догляд за дітьми, виховний процес, їхнє повноцінне дозвілля, розвиток творчих здібностей та інтересів. Такий заклад належить до дитячих закладів відпочинку, де діти перебувають протягом дня, але не менше 6 годин.

Період перебування дітей у таборах називається зміною. Її тривалість визначається засновником (власником) з урахуванням вимог Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання і організації режиму діяльності дитячих оздоровчих закладів (ДСанПіН 5.5.5.23-99), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря від 26.04.99 р. № 23, а також рекомендацій місцевих органів влади та охорони здоров’я, але не менш як 14 днів. Як правило, такі табори працюють протягом червня, а отже, зміна в них триватиме 18 днів (14 робочих та 4 вихідні). З цього ми будемо виходити, розраховуючи зарплату вихователів табору.

Перебування дітей у пришкільних таборах є добровільним (листи МОН від 18.04.19 р. № 6/31-19 та від 02.05.19 р. № 6/53-19). Тож керівництво закладу загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) не має права вимагати від батьків (осіб, що їх замінюють) заяву про відмову відвідування дитиною літнього табору.

Групи дітей у таборі, а отже, і штатний розпис його працівників формуються відповідно до листа МОН від 01.09.08 р. № 1/9-548. Кількість дітей у групі має бути не менше 25 осіб, а кількість вихователів на кожну групу дітей – 2 штатні одиниці.

Умови та розмір оплати праці працівників табору

Умови і розміри оплати праці працівників табору визначаються відповідно до законодавства, а з тими працівниками, які утримуються за рахунок підприємства, установи, організації, на балансі якої перебуває дитячий оздоровчий заклад, визначаються відповідним колективним договором, який діє на цьому підприємстві, в установі, організації.

Згідно з п. 25 Типових правил внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів, затверджених наказом МОН від 20.12.93 р. № 455, під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою, педагогічні працівники залучаються до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їхнього навчального навантаження до початку канікул. Отже, якщо вчителя, вихователя, керівника гуртка залучено до роботи в таборі в період канікул, що не збігається з їхньою черговою відпусткою, оплата його праці провадиться з розрахунку зарплати, установленої під час тарифікації, що передувала початку канікул.

Якщо ж фактично відпрацьований час у таборі перевищує встановлену за тарифікацією норму годин, то такому працівникові виплачується зарплата за фактично проведену кількість годин. Обсяг роботи, виконаний понад педагогічне навантаження, установлене тарифікацією, оплачується з погодинного розрахунку.

Працівники табору працюють за графіком, затвердженим начальником табору та погодженим із директором ЗЗСО, з урахуванням вимог законодавства про працю.

До розрахунку суми зарплати вихователів табору входять доплати і надбавки (за класне керівництво, перевірку зошитів і письмових робіт, завідування навчальними кабінетами, майстернями, вислугу років, за педагогічні та почесні звання, роботу у закладах певного типу тощо).

Приклад 1

Заробітна плата вчителя за тарифікацією встановлена в сумі 9 651 грн. на місяць. До неї увійшли оплата за години педагогічного навантаження, доплати за перевірку зошитів, класне керівництво, а також надбавка за вислугу років, престижність праці підвищення за педагогічне звання «старший учитель».

За час роботи в таборі йому слід виплачувати зарплату з розрахунку 9 651 грн. на місяць з урахуванням фактично відпрацьованого часу в таборі.

Приклад 2

Вихователю групи продовженого дня під час тарифікації встановлено педагогічне навантаження обсягом 30 год. (ставка). Крім того, він викладає образотворче мистецтво (4 год. на тиждень) у цьому самому закладі освіти. Загальна зарплата за тарифікацією становить 7 971 грн.

У такому разі за час роботи в таборі вихователю слід нарахувати зарплату, установлену під час тарифікації, тобто 7 971 грн. на місяць.

Ураховуючи, що тривалість оздоровчої зміни – 14 робочих днів (далі – р. д.), а в червні відпрацьовано 18 р. д., за час роботи в таборі вихователю слід нарахувати:

7 971 грн. : 18 р. д. х 14 р. д. = 6 199,67 грн.

Якщо цим працівником буде відпрацьовано повний місяць, тобто 18 р. д., то йому належить також нарахувати решту зарплати за 4 р. д. (18 р. д. – 14 р. д.), а саме:

7 971,00 грн. : 18 х 4 = 1 771,33 грн.

Приклад 3

Учителя фізичного виховання, який за тарифікацією має педнавантаження 9 год/тиждень, залучено до роботи в таборі. Протягом зміни він відпрацював понад установлене навантаження 45 год.

Якщо врахувати, що тарифна ставка цього працівника відповідає 13-му тарифному розряду за ЄТС (4 797 грн.), за престижність праці йому встановлено надбавку в розмірі 20 %, його стаж педагогічної роботи становить 9 років, то за 45 год. додаткової роботи йому належить нарахувати:

4 791 грн. х 45 год. : 75 = 2 874,60 грн.

До цієї суми додамо надбавку за вислугу років – 10 %, а також надбавку за престижність праці – 20 %. У нашому прикладі це становитиме:

  • надбавка за вислугу років:

2 874,60 грн. х 10 % = 287,46 грн.;

  • надбавка за престижність праці:

2 874,60 грн. х 20 % = 574,92 грн.

Отже, учителю фізичного виховання за роботу в таборі буде нараховано зарплату за тарифікацією, а також він отримає додатково за 45 фактично відпрацьованих годин:

2 874,60 грн. + 287,46 грн. + 574,92 грн. = 3 736,98 грн.

Робота на умовах сумісництва

У разі потреби до роботи в таборах можуть залучатися на умовах сумісництва штатні працівники, зокрема ті, хто перебуває у відпустці.

Законодавчі підстави для укладення з працівниками разом з основним трудовим договором трудових договорів на роботу за сумісництвом є. Так, згідно з п. 1 постанови КМУ від 03.04.93 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ та організацій» (далі – Постанова № 245) працівник має право реалізувати свої здібності до праці шляхом укладення трудового договору на одному чи водночас на декількох підприємствах, в установах та організаціях.

У разі залучення до роботи в таборі осіб з числа педагогічних працівників цього самого закладу освіти на посади вихователів під час їхньої відпустки їм виплачується заробітна плата з розрахунку зарплати вихователя з урахуванням кваліфікації та стажу педагогічної роботи.

Згідно з п. 2 Постанови № 245 тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати 4 год. на день. У вихідні дні працювати за сумісництвом дозволяється повний робочий день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Однак зазначені обмеження щодо тривалості роботи за сумісництвом поширюються лише на працівників державних підприємств.

Що стосується працівників установ інших форм власності, то тривалість їхньої роботи за сумісництвом жодним нормативним актом не обмежується. Тому сумісники, які не є працівниками державних підприємств і на яких не поширюються обмеження, передбачені Постановою № 245, можуть присвячувати роботі за сумісництвом увесь свій вільний від основної роботи час. Водночас тривалість роботи за сумісництвом не повинна перевищувати нормальної тривалості робочого часу, установленої ст. 50 КЗпП.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали