Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи може лікар працювати на посаді стажиста без проходження стажування?


Після закінчення строку атестації лікаря-спеціаліста переведено на посаду лікаря-стажиста, на якій він працює вже більше двох років. Скільки ще часу цей лікар може обіймати посаду лікаря-стажиста?


Атестації на підтвердження кваліфікаційної категорії (далі – атестація) підлягають (за бажанням) особи, яким присвоєно кваліфікаційну категорію, в строк до 5 років з дня попередньої атестації (п. 4 Положення про порядок проведення атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ від 19.12.97 р. № 359, далі – Положення № 359). Згідно з чинним законодавством від атестації звільняються вагітні жінки та особи, які знаходяться у відпустці для догляду за дитиною до трьох років. Строк їх чергової атестації відповідно переноситься.

У разі виробничої необхідності або з інших об’єктивних причин атестація може бути перенесена наказом по органу охорони здоров’я, де має атестуватися лікар, на строк не більше одного року.

Перед атестацією лікарі проходять передатестаційний цикл у закладах післядипломної освіти або на факультетах післядипломної освіти і складають іспит згідно із Положенням про проведення іспитів на передатестаційних циклах, затвердженим наказом МОЗ від 18.05.94 р. № 73.

Якщо кваліфікація лікаря не викликає сумнівів у членів комісії, атестація може проводитися за рішенням атестаційної комісії без проходження передатестаційного циклу.

За результатами атестації комісія приймає такі рішення:

  • або підтвердити кваліфікаційну категорію з конкретної лікарської спеціальності;
  • або відмовити у підтвердженні категорії. Тоді категорія знижується чи знімається.

Нормою пп. 2.1.2 Положення № 359 визначено, що особи, які не працювали більше трьох років за конкретною лікарською спеціальністю, та особи, які своєчасно не пройшли атестацію або яким відмовлено у присвоєнні (підтвердженні) другої кваліфікаційної категорії, не можуть займатися лікарською діяльністю за цією спеціальністю без попереднього стажування, передбаченого Положенням, затвердженим наказом МОЗ від 17.03.93 р. № 48 (далі – Положення № 48).

Лікар, який не працює більше трьох років за конкретною лікарською спеціальністю, не може займатися лікарською діяльністю з цієї спеціальності і повинен бути направлений на стажування.

Строк стажування лікаря (від 1 до 6 місяців) визначається у кожному випадку окремо органом охорони здоров’я, що направляє його на стажування. На час стажування лікар зараховується органом охорони здоров’я на посаду лікаря-стажиста в медичну установу. Час стажування зараховується у стаж роботи за спеціальністю.

Після закінчення стажування лікарі проходять атестацію на визначення знань та практичних навиків згідно із п. 2.1 Положення № 359. Лікарю, якому за результатами атестації відмовлено у присвоєнні звання спеціаліста з конкретної лікарської спеціальності, видається витяг з протоколу засідання комісії (затверджений наказом і завірений навчальним закладом) не пізніше трьох днів з моменту засідання комісії (п. 6 Положення № 48). Рішення комісії про таку відмову може бути оскаржене у МОЗ протягом 14 календарних днів з моменту його затвердження наказом по навчальному закладу.

Атестація лікарів проводиться з метою підвищення відповідальності за ефективність і якість роботи, більш раціональної розстановки кадрів фахівців з урахуванням їх професійної майстерності, досвіду та складності виконуваних робіт. Атестація є важливою формою морального та матеріального стимулювання і спрямована на подальше поліпшення надання медичної допомоги населенню.

З огляду на те що основним завданням атестації є визначення рівня професійної підготовки лікарів, оцінка трудової діяльності, можливості подальшого використання спеціалістів, підвищення їх кваліфікації та її підтвердження є обов’язковою умовою для роботи лікарів.

Таким чином, лікар-спеціаліст, який своєчасно не пройшов атестацію, може працювати на посаді лікаря-стажиста не більше 6 місяців у період стажування для подальшої атестації.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
26.05.2025
Довідка про зарплату для обчислення пенсії: практичні нюанси складання
Завдяки цій статті бухгалтер отримає чітке уявлення про те, як та на підставі яких документів правильно складати довідку для призначення пенсії, щоб уникнути помилок. Громадяни, які виходять на пенсію, мають підтвердити свої доходи за період до 01.07.2000 довідкою з роботи. За якими правилами склада...
19.05.2025
Тривалість щорічних відпусток працівників закладів освіти
У статті розглянуто актуальні питання щодо тривалості відпусток працівників освітньої галузі після набуття чинності змінами до деяких урядових рішень. Кожному громадянину, який працює, гарантується відпочинок. Проте для різних галузей бюджетної сфери та навіть категорій працівників однієї установи з...
22.04.2025
Чи можна надавати щорічну відпустку лише у вихідні дні?
Іноді виникають ситуації, коли працівника ніким замінити. Чи може він у такому разі брати щорічну відпустку виключно у вихідні дні? Чи є це законним? Розглянемо ці питання детально Іноді виникають ситуації, коли працівника ніким замінити. Чи може він у такому разі брати щорічну відпустку виключно у ...
Нове
07.07.2025
Підтвердження інвалідності: нові правила, про які треба знати роботодавцям
У червні 2025 року набули чинності чергові нормативні зміни, що стосуються підтвердження інвалідності. У статті ми розглянули, у чому саме полягають ці зміни та які важливі моменти потрібно взяти до уваги роботодавцям таких працівників. Підтвердження працівником свого статусу особи з інвалідністю ма...
04.07.2025
Чи можна виправити помилку в Повідомленні про прийняття на роботу через тривалий час?
Прийняли на роботу працівника за основним місцем роботи, проте в Повідомленні про прийняття на роботу помилково зазначили, що за сумісництвом. Помилку виявили через два місяці. Як бути? Практична ситуація Прийняли на роботу працівника за основним місцем роботи, проте в Повідомленні про прийняття на...
03.06.2025
Штрафонебезпечні помилки з ПДФО та військового збору в Об’єднаному звіті
Після запровадження воєнного стану були певні послаблення в застосуванні штрафних санкцій, зокрема, стосовно подання податкової звітності. Проте нині штрафи застосовуються як за несвоєчасне подання Об’єднаного звіту, так і за порушення щодо нарахування та сплати ПДФО й військового збору.Тож ро...
Кращі матеріали