Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Які особливості визначення суми допомоги на оздоровлення?

Розрахунковий період для визначення середнього заробітку, за яким розраховується матеріальна допомога на оздоровлення, становить 2 календарних місяці (далі – к. м.), а сума оплати відпустки – 12 к. м. А чи є ще якісь відмінності в порядку нарахування та коригування заробітку при визначенні розміру цих двох видів виплат?

Відмінності (крім різних розрахункових періодів) є. Їх визначено Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі – Порядок № 100).

По-перше, середньоденний заробіток для розрахунку матеріальної допомоги визначається не за календарний день, як для визначення суми оплати відпустки, а за робочий день. Нижче наведено схему послідовності таких розрахунків для кожної із зазначених виплат.

По-друге, до заробітку, який використовується для розрахунку допомоги, не включаються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Тоді як при визначенні середньої зарплати для оплати відпустки ці виплати беруть участь у розрахунках.

По-третє, для визначення розміру допомоги середній заробіток коригується тільки в разі, якщо підвищення окладів мало місце лише в розрахунковому періоді, тоді як при визначенні суми оплати відпустки – не лише в разі зростання окладів у розрахунковому періоді, а й у періоді збереження середньої зарплати під час відпустки. Це пояснюється тим, що матеріальна допомога на оздоровлення не відноситься до такої категорії, як середній заробіток, що зберігається за працівником протягом певного періоду. Наприклад, при визначенні матеріальної допомоги, що виплачувалась у травні цього року, жодних коригувань не слід було проводити. А ось сума оплати травневої відпуски мала бути відкоригована шляхом відповідного збільшення виплат на коефіцієнт підвищення окладів за розрахунковий період (12 к. м.). Утім, матеріальна допомога, що буде надаватися до відпустки в червні, має бути визначена після коригування заробітку квітня (одного з місяців розрахункового періоду) на коефіцієнт зростання окладів у травні.

На нашу думку, питань з цього приводу в бухгалтерів було б менше, якби в п. 2 Порядку № 100 не було названо виплати, що обчислюються виходячи із зарплати за останні 2 місяці, для всіх випадків такими, що пов’язані із збереженням зарплати. Ми вже звертали увагу на цю некоректність (див. «Оплата відпусток та допомога на оздоровлення: порядок обчислення») і вважаємо, що до цього документа слід внести зміни в цій частині.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали