Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Який підхід слід застосувати при проведенні індексації в нових умовах?

30.09.2015 405 0 0

Відомо, що для працівників, які до вересня 2015 року мали право на поточну індексацію, у зв’язку з підвищенням зарплати у вересні слід визначити фіксовану суму індексації, а для тих працівників, які мали право на поточну та фіксовану суму індексації – новий розмір фіксованої суми індексації. Для цього і в першому, і в другому випадках необхідно від суми поточної індексації (або загальної суми поточної та фіксованої індексації) відняти суму підвищення постійних складових зарплати. Як при цьому розрахувати розмір поточної індексації, що братиме участь у такому розрахунку, тобто на що множити відсоток індексації вересня: на 1 218 грн. чи на 1 378 грн.?

Для відповіді на це запитання перш за все логічно скористатися нормами п. 5 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі – Порядок № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення ). Для випадку підвищення доходів у цьому пункті викладено таке правило: якщо грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Це означає, що новий розмір доходу, включаючи скориговану або встановлену в базовому місяці фіксовану суму індексації, слід порівняти із загальним доходом до його підвищення.

Загальним доходом до його підвищення, на нашу думку, є дохід, визначений в умовах, що діяли до встановлення нових соціальних стандартів, що зумовили як зростання прожиткового мінімуму (далі – ПМ), у рамках якого може бути проіндексована зарплата, так і підвищення зарплати для тих працівників, для яких її розмір визначається залежно або від мінімальної зарплати (1 378 грн.), або від посадового окладу працівника 1-го тарифного розряду (1 012 грн.).

Виходячи з таких міркувань, одна із складових загального доходу до його підвищення, а саме поточна індексація, має визначатися з урахуванням відсотка індексації для вересня цього року та ПМ до його підвищення – 1 218 грн. Наприклад, для працівника з базовим місяцем – лютий 2014 року такий дохід дорівнюватиме 896,45 грн. (1 218 грн. х 73,6 %). За аналогічним порядком визначається сума фіксованої зарплати для прикладу, наведеного в додатку 4 до Порядку № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення   . Натомість поточна індексація, визначена з урахуванням нового розміру ПМ (1 378 грн. хх 73,6 % = 1 014,21 грн.), є складовою загального доходу вже після його підвищення у зв’язку із зростанням ПМ.

Проте прихильники другого варіанта, що передбачає застосування вже нового підвищеного розміру ПМ для визначення поточної індексації перед порівнянням із розміром підвищення зарплати, свій підхід обґрунтовують тим, що розрахунки для прикладу, наведеного в додатку 4 до Порядку № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення , проведено в умовах, коли рівень ПМ в місяці підвищення зарплати не змінився. І якщо б розрахунки для цього прикладу були проведені в умовах зростання ПМ, поточна індексація як складова загального доходу до його підвищення визначалася б виходячи з нового розміру ПМ. Але це всього лише припущення, які, безумовно, мають свою логіку.

Проте загалом справа не в тому, чия точка зору є більш правильною, а в тому, як зрозуміють наведену в п. 5 Порядку № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення    норму контролюючі органи. Чи погодяться вони врахувати, хоча й логічні, але все ж таки припущення, як має виглядати приклад розрахунку фіксованої суми індексації в додатку 4 за умови зростання ПМ? Тому, на нашу думку, кращим виходом із ситуації буде викладення в новій редакції прикладу розрахунків, наведеного в додатку 4 до Порядку № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення . З цією метою ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» та ТОВ «Баланс-Клуб» підготували звернення до Кабінету Міністрів України щодо внесення відповідних змін до Порядку № 1078 Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення .

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

3312 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали