Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як проводити індексацію доходів у лютому?

29.01.2016 1075 0 1

Чи зміняться суми індексації у лютому поточного року порівняно з аналогічними січневими виплатами?

У більшості випадків суми індексації зарплати за лютий цього року будуть дорівнювати аналогічним виплатам за січень. Пояснимо нашу відповідь докладніше.

Передусім нагадаємо, що після набуття чинності постанови КМУ від 09.12.15 р. № 1013 (далі – Постанова № 1013) оклади окремих категорій працівників (працівників 1–3-го тарифних розрядів за ЄТС, окремих категорій спеціалістів, праця яких оплачується згідно із постановою КМУ від 09.03.06 р. № 268, деяких працівників, умови оплати праці яких установлено наказом Мінпраці від 02.10.96 р. № 77, тощо) у грудні минулого року не збільшилися порівняно з окладами, що діяли у листопаді.

За таких умов за цими працівниками залишилося право на індексацію у сумі, що виплачувалася у листопаді 2015 року (перше речення абзацу шостого п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078).

Виходячи з норми абзацу другого п. 3 Постанови № 1013, яка поширюється на всі категорії працівників (на тих, у кого залишилося право на індексацію, і тих, кому індексація у грудні вже не виплачувалася) для подальшої індексації обчислення індексів споживчих цін (далі – ІСЦ) починається з індексу за січень 2016 року.

З огляду на це сума індексації у січні для вказаних категорій працівників не змінилася, так само як і у лютому. Адже незалежно від того, яким буде ІСЦ за січень (на момент підписання номера до друку ще не визначений), у разі якщо він перевищить 103 %, величина приросту ІСЦ вплине на суму індексації лише за березень цього року. А саме: до суми індексації, що виплачувалася таким категоріям працівників у грудні, січні та лютому, додасться сума індексації, яка формується внаслідок перевищення ІСЦ порога індексації (друге речення абзацу шостого п. 5 Порядку № 1078), якщо таке відбудеться.

У таку саму ситуацію потраплять і працівники, оклади яких підвищилися у грудні минулого року, але сума підвищення постійних складових зарплати (разові виплати, наприклад, разова премія за грудень, до них не входить) не перевищила суми індексації у листопаді. Для них сума індексації була розрахована згідно з абзацом четвертим п. 5 Порядку № 1078 – як різниця між раніше визначеною сумою індексації та величиною підвищення доходу.

Для тих працівників, які втратили право на індексацію у грудні минулого року, у разі перевищення січневим ІСЦ порога індексації у березні виникне таке право: їх доходи за цей місяць будуть проіндексовані виходячи із величини приросту ІСЦ і розміру прожиткового мінімуму.

Тепер що стосується індексації стипендій студентів та учнів перших курсів, для яких сума індексації визначалася виходячи із ІСЦ вересня 2015 року (місяця призначення стипендії) і дорівнювала 2,3 %, або 14,31 грн. за листопад і грудень відповідно. За умови успішного проходження ними семестрового контролю, внаслідок чого раніше призначену стипендію буде підвищено, відсоток індексації стипендії у січні та лютому не зміниться. Тобто якщо стипендія студента першого курсу ВНЗ І рівня акредитації підвищиться на 70 грн. і дорівнюватиме 692 грн. (622 грн. + 70 грн.), то сума індексації стипендії, починаючи з місяця її виплати у підвищеному розмірі, становитиме 15,92 грн.

У студентів та учнів інших курсів, за якими після вересня 2015 року залишилося право на фіксовану індексацію, законодавчих підстав для збільшення суми індексації у зв’язку із підвищенням стипендії за результатами семестрового контролю на сьогодні немає. Зазначимо, що у попередніх публікаціях  ми вже звертали увагу законодавців на необхідність урегулювання порядку подальшої індексації стипендій таким категоріям студентів та учнів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали