Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як оплачується робота за сумісництвом на кількох посадах?

28.08.2019

Практична ситуація

Сестра медична закладу охорони здоров’я (далі – ЗОЗ) працює на 0,5 ставки за основною посадою і ще по 0,25 ставки в двох інших відділеннях лікарні за сумісництвом. Як оплачується така робота та як нарахувати відпусткові цій працівниці?

Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колдоговором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 КЗпП). Тому працівник може працювати за сумісництвом одночасно на декількох посадах. Головне – не перевищити встановлене чинним законодавством обмеження: не більше 4 год. на день та 8 год. у вихідний день у вільний від основної роботи час.

Роботу за сумісництвом виконують відповідно до укладеного трудового договору, який може бути як строковий, так і безстроковий. Візьміть до уваги: ч. 2 ст. 23 КЗпП обмежує сферу застосування строкових трудових договорів. Зокрема, їх укладають, якщо трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк, виходячи саме з характеру наступної роботи, умов її виконання або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавством. Факт укладення трудового договору на певний строк чи на час виконання певної роботи має бути вказаний у заяві працівника про прийняття на роботу та в наказі роботодавця, яким оформляють цей трудовий договір.

На працівників, які працюють за строковим трудовим договором, повною мірою поширюється трудове законодавство (умови щодо робочого часу і часу відпочинку, зокрема основних і додаткових відпусток, соціального захисту, дії колдоговору тощо).

Порядок роботи сумісників та оплати їхньої праці визначений постановою КМУ від 03.04.93 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.93 р. № 43. Незалежно від розміру зарплати працівника за основним місцем роботи, за виконання обов’язків за посадою на умовах сумісництва йому встановлюють оплату відповідно до цієї посади, якщо чинним законодавством не заборонено виплати окремих видів надбавок і доплат.

Оскільки із сумісником укладають окремий трудовий договір, облік робочого часу та нарахування зарплати треба здійснювати за кожним із трудових договорів окремо.

Майте на увазі! Щоб робота, яку сестра медична провадить за декількома посадами, не вважалася сумісництвом, її зарплата не повинна перевищувати розмір посадового окладу за основною посадою.

Припустимо, що посадовий оклад працівниці встановлено за 8-м тарифним розрядом ЄТС (3 850 грн). Вона працює на 0,5 ставки, тому її посадовий оклад становить 1 925 грн (3 850 грн х 0,5). Тоді за сумісництвом її зарплата не повинна перевищувати 1 925 грн. В іншому разі робота не буде вважатися сумісництвом і для розрахунку відпусткових буде включатися до середнього заробітку.

Тепер розглянемо, як нарахувати зарплату сестрі медичній ЗОЗ, яка працює за сумісництвом на 0,25 ставки сестри медичної ще в двох відділеннях лікарні. Стаж медичної роботи працівниці – 9 років (див. таблицю).

(грн)

Складові
зарплати

Розрахунок

Сума

Підстава

1

2

3

4

Посадовий оклад (8-й тарифний розряд за ЄТС)

3 850,00 х 0,5 ставки

1 925,00

Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом Мінсоцполітики та МОЗ від 05.10.05 р. № 308/519 (далі – Умови № 308/519)

Надбавка за вислугу років

1 925,00 грн х 10 %

192,50

Порядок виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров’я, затверджений постановою КМУ від 29.12.09 р. № 1418 (далі – Порядок № 1418)

Зарплата за роботу за сумісництвом

3 850,00 х 0,25 ставки

962,50

Умови № 308/519

3 850,00 х 0,25 ставки

962,50

Надбавка за вислугу років

(962,50 грн х 2) х 10 %

192,50

Порядок № 1418

Усього місячна зарплата

1 925,00 + 1 925,00 +
+ 192,50 + 192,50

4 235,00

Розрахунково

Робота сестри медичної за посадами медсестер в інших відділеннях лікарні, як зазначалося вище, має бути оформлена документально. Медсестра повинна подати заяву на ім’я головного лікаря про прийняття на вказані посади. На підставі заяви видається відповідний наказ по закладу, в якому вказується, що працівницю прийнято на посаду сестри медичної, наводяться умови оплати праці та час виконання роботи за цими посадами.

Згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, для виплати відпусткових середня зарплата розраховується з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

Якщо протягом розрахункового періоду відбулися зміни в розмірах посадових окладів (ставок зарплати), обчислена сума відпусткових підлягає коригуванню, а саме коригується визначена середня зарплата як за основною посадою, так і за сумісництвом.

Таблиця.doc
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
26.05.2025
Довідка про зарплату для обчислення пенсії: практичні нюанси складання
Завдяки цій статті бухгалтер отримає чітке уявлення про те, як та на підставі яких документів правильно складати довідку для призначення пенсії, щоб уникнути помилок. Громадяни, які виходять на пенсію, мають підтвердити свої доходи за період до 01.07.2000 довідкою з роботи. За якими правилами склада...
19.05.2025
Тривалість щорічних відпусток працівників закладів освіти
У статті розглянуто актуальні питання щодо тривалості відпусток працівників освітньої галузі після набуття чинності змінами до деяких урядових рішень. Кожному громадянину, який працює, гарантується відпочинок. Проте для різних галузей бюджетної сфери та навіть категорій працівників однієї установи з...
22.04.2025
Чи можна надавати щорічну відпустку лише у вихідні дні?
Іноді виникають ситуації, коли працівника ніким замінити. Чи може він у такому разі брати щорічну відпустку виключно у вихідні дні? Чи є це законним? Розглянемо ці питання детально Іноді виникають ситуації, коли працівника ніким замінити. Чи може він у такому разі брати щорічну відпустку виключно у ...
Нове
07.07.2025
Оплата лікарняного в разі звільнення працівника
У консультації відповідаємо на запитання, чи оплачується листок непрацездатності, якщо працівник звільняється. Практична ситуація Чи оплачувати працівнику листок непрацездатності, якщо він звільняється з підприємства? Чи компенсує відповідні страхові виплати ПФУ та з якого дня? Право на страхові в...
07.07.2025
Підтвердження інвалідності: нові правила, про які треба знати роботодавцям
У червні 2025 року набули чинності чергові нормативні зміни, що стосуються підтвердження інвалідності. У статті ми розглянули, у чому саме полягають ці зміни та які важливі моменти потрібно взяти до уваги роботодавцям таких працівників. Підтвердження працівником свого статусу особи з інвалідністю ма...
04.07.2025
Чи можна виправити помилку в Повідомленні про прийняття на роботу через тривалий час?
Прийняли на роботу працівника за основним місцем роботи, проте в Повідомленні про прийняття на роботу помилково зазначили, що за сумісництвом. Помилку виявили через два місяці. Як бути? Практична ситуація Прийняли на роботу працівника за основним місцем роботи, проте в Повідомленні про прийняття на...
Кращі матеріали