Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як уникнути штрафів у випадку непроведення індексації з поважної причини

28.09.2016 413 0 1

Про необхідність дотримання державних соціальних гарантій, які передбачено ст. 18 Закону від 05.10.2000 р. № 2017-III, зокрема проведення індексації доходів працівників, ми неодноразово протягом двох останніх років нагадували нашим читачам. І ось у листі Держпраці № 5548 конкретизовано, які саме санкції можуть бути застосовані до юросіб незалежно від форм власності в разі незабезпечення ними виконання таких гарантій.

Якщо така ситуація сталася в бюджетній установі, то проаналізуємо, чи є в цьому провина розпорядників бюджетних коштів – керівника установи. У більшості випадків – немає. Як свідчить практика, при складанні розрахунків до проектів кошторисів установи, як правило, передбачаються видатки на заробітну плату, у тому числі на проведення індексації в повному обсязі. Основним показником для проведення таких розрахунків є прогнозний рівень інфляції. Наприклад, на 2016 рік його визначено у постанові КМУ від 05.08.16 р. № 558 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2016 рік та основних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2017–2019 роки», на 2017 рік – в аналогічній постанові КМУ від 01.07.16 р. № 399. Та, на жаль, бюджетних асигнувань для нарахування індексації установам в необхідному розмірі часто не виділяють через брак бюджетних коштів. У 2015 році ситуація ускладнилася ще й тим, що фактичний індекс інфляції значно перевищив прогнозні показники, у зв’язку із чим знадобилися додаткові кошти на проведення індексації посеред бюджетного року. А це також викликало певні труднощі щодо пошуку додаткових дохідних джерел.

З огляду на це, Кабміну свого часу було доручено розробити особливий порядок проведення індексації в умовах обмеження ресурсів бюджету на цю мету. Такого особливого порядку на сьогодні немає і, скоріш за все, уже й не буде. Законодавці обмежились унесенням спершу до Закону від 03.07.91 р. № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (з 01.01.15 р.), а пізніше – до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.13 р. № 1078 (з 01.01.16 р.), норми, яка передбачає проведення індексації в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. І хоча механізму застосування такої норми немає, все ж на неї можна посилатися, виправдовуючи перед контролюючими органами непроведення індексації в повному обсязі, якщо виділених бюджетних асигнувань було недостатньо. Головне – мати документальне підтвердження на доказ цього факту.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали