Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Зміни в порядку призначення та розмірах стипендій

24.01.2017 6881 0 0

Основними документами, якими внесено зміни до раніше діючих норм щодо стипендіального забезпечення, є постанова КМУ від 28.12.16 р. № 1050 (далі – Постанова № 1050), згідно з якою викладено в новій редакції Порядок призначення і виплати стипендій, затверджений постановою КМУ від 12.07.04 р. № 882 (далі – Порядок № 882), та постанова КМУ від 28.12.16 р.
№ 1047 (далі – Постанова № 1047, див. «БАЛАНС-БЮДЖЕТІ», 2017, № 3, с. 7), якою встановлено нові розміри стипендій для різних категорій студентів та учнів. Розглянемо норми цих документів у деталях.

Загальні питання

Як і раніше, Порядок № 882 поширюється на правила призначення стипендії таким особам, як учні професійно-технічних навчальних закладів (далі – ПТНЗ), студенти та курсанти вищих навчальних закладів (далі – ВНЗ), учні мистецьких шкіл, училищ фізкультури, слухачі підготовчих відділень музичних вищих навчальних закладів та студій підготовки акторських кадрів (далі – слухачі), клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів.

Між тим, у результаті змін з’явилася конкретизація щодо деяких категорій осіб, стипендії яким установлюються за нормами Порядку № 882.

Перш за все із категорії учнів денної форми навчання ПТНЗ (далі – учні) виділено як такі, на яких цей Порядок не поширюється, учнів, слухачів ПТНЗ при установах виконання покарань
(пп. 1 п. 1).

Далі для впорядкування норм цього документа виділено як окрему категорію осіб, що отримують стипендії на загальних підставах, а саме курсантів денної форми навчання невійськових ВНЗ (далі – курсанти) (пп. 3 п. 1). Цілком логічні зміни, адже для курсантів військових ВНЗ була й залишилася особлива норма щодо можливості отримання ними лише стипендій, заснованих Президентом України, Верховною Радою, Кабміном, іменних стипендій (з невеличким уточненням у новій редакції Порядку № 882 щодо іменних стипендій, заснованих саме КМУ) (пп. 9 п. 1).

Норма щодо виплати стипендій (академічної і соціальної) після переведення (поновлення) стипендіата на навчання за державним (регіональним) замовленням, якому передувало навчання згідно з угодами, укладеними між навчальними закладами та фізичними або юридичними особами, або академвідпустка учня, тепер стосується лише учнів, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів. Академічна стипендія для них, як і за раніше діючими нормами, призначається з місяця, що настає за датою переведення чи поновлення, а соціальна – згідно з вимогами, установленими Порядком № 882 у новій редакції (п. 2, 6). У разі переведення (поновлення) у таких випадках на навчання за державним (регіональним) замовленням студентів і курсантів академстипендія призначатиметься за результатами рейтингу згідно з нормами п. 13, до якого ми ще повернемося.

У Порядку № 882 з’явилися дві додаткові норми щодо виплати стипендій негромадянам України. Одна з них стосується стипендіатів (крім учнів ПТНЗ) із числа іноземців та осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, осіб, яким надано статус біженця в Україні, осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, осіб, яким надано статус закордонного українця, які перебувають в Україні на законних підставах. Якщо вони здобувають освіту в межах квот, визначених Кабміном, призначення й виплата академічних стипендій здійснюється на загальних підставах (абзац перший п. 3).

Інша нова норма стосується іноземців, що навчаються у ВНЗ України згідно з угодами між закладами про міжнародну академічну мобільність, призначення і виплата академічних стипендій яким навчальний заклад може здійснювати за рахунок власних надходжень (абзац третій п. 3).

Нагадаємо, що згідно з пп. 2 п. 1 ст. 1 Закону від 01.07.14 р. № 1556-VII «Про вищу освіту» академічна мобільність – це можливість учасників освітнього процесу навчатися, викладати, стажуватися чи проводити наукову діяльність в іншому ВНЗ (науковій установі) на території України чи поза її межами. Нова редакція містить також інші норми, що регулюють питання стипендіального забезпечення студентів, курсантів, клінічних ординаторів, аспірантів (докторантів), які реалізують право на академічну мобільність в окремих ситуаціях, які викладено в п. 11, 14, абзаци сьомий та восьмий п. 19 Порядку № 882 у новій редакції.

Норму щодо виплати стипендій іноземцям відповідно до міжнародних договорів та актів КМУ тепер поширено на курсантів, клінічних ординаторів, аспірантів, докторантів. Раніше вона стосувалася лише студентів.

Заохочення за успіхи в навчанні, участь у громадській, спортивній і науковій діяльності у вигляді матеріальної допомоги, що надається учням, студентам, курсантам, клінічним ординаторам
і аспірантам, тепер не обмежується 10 % стипендіального фонду, а планується в кошторисі закладу як окремий вид витрат. При цьому стипендіальна комісія тепер приймає рішення щодо надання матеріальної допомоги та заохочення окремо для кожної особи й кожної виплати (п. 8). До речі, зараз уточнено, що кількість осіб, які представляють у стипендіальній комісії органи студентського самоврядування та первинні профспілкові організації осіб, які навчаються, повинна становити не менше ніж 50 % складу
стипендіальної комісії.

У Порядку № 882 з’явилися також вимоги стосовно затвердження вченою (педагогічною) радою відповідного навчального закладу таких окремих внутрішніх документів, як Правила призначення академічних стипендій та Порядок використання коштів, передбачених для надання матеріальної допомоги та заохочення. Крім того, Правила призначення академічних стипендій мають бути погоджені з органом студентського самоврядування та первинною профспілковою організацією осіб, які навчаються, а також оприлюднені не пізніше ніж за тиждень до початку навчального семестру (п. 5, 8). Раніше затвердження одного документа, що регулює ці два питання, а саме Порядку використання коштів, передбачених на виплату стипендій та надання матеріальної допомоги й заохочення, покладалося на керівника.

Тепер у Порядку № 882 урегульовано питання щодо виплати стипендії стипендіатам, призваним на військову службу у зв’язку з оголошенням мобілізації, протягом усього строку служби. Розмір стипендії при цьому визначається за результатами навчання в останньому перед призовом
навчальному семестрі (абзац сьомий п. 6).

Якщо учень, студент, курсант має право на безоплатне харчування, але навчальний заклад не має змоги його забезпечити, то тепер не вимагається письмова відмова від такого безоплатного харчування для ухвалення рішення щодо незменшення соціальної стипендії (п. 7).

Допомога учням, студентам і курсантам, які перебувають в академічній відпустці за медичними показаннями, виплачується за рахунок коштів, передбачених у кошторисах навчальних закладів на цю мету (п. 9). Раніше джерелом виплати був запланований стипендіальний фонд.

Іменні або персональні стипендії навчального закладу тепер призначаються лише учням ПТНЗ. До цього такі стипендії могли бути призначені студентам і курсантам (п. 29).

Установлено правило: якщо суму стипендії, розраховану відповідно до Порядку № 882, визначено у гривнях із копійками, то вона заокруглюється до найближчого цілого числа, більшого за розрахункове.

Далі розглянемо основні зміни в порядку призначення академічних та соціальних стипендій.

Академічні стипендії

Учні ПТНЗ

Очевидно, що ідея авторів документа полягала у відокремленні норм призначення академічних стипендій у ВНЗ (наукових установах) та ПТНЗ. Для цього відповідні норми згруповано в окремому розділі для кожного з названих видів закладів. Однак порядок призначення академічних стипендій для учнів ПТНЗ прописано як у розділі, що стосується академічних стипендій у ПТНЗ, так і в аналогічному розділі для ВНЗ (наукових установ).

З іншого боку, норма, викладена пп. 3 п. 12 Порядку № 882 (пункт стосується ВНЗ), якою передбачена можливість отримання учнями, які досягли особливих успіхів у навчанні, права на академічну стипендію в підвищеному розмірі, підтверджує факт некоректності норми, наведеної у п. 28 Порядку № 882 у новій редакції. Так, у п. 28 йдеться про підвищення за успішне навчання соціальної стипендії, визначеної згідно з п. 26 Порядку № 882, тоді як у п. 26 йдеться про встановлення не соціальної, а академічної стипендії. Звідси висновок, що автори документа мали на увазі все ж таки підвищення академічної стипендії. Принаймні, інших норм, які б визначили механізм реалізації наведених норм пп. 3 п. 12, Порядок № 882 не містить. Сподіваємося, що законодавці звернуть на це увагу та внесуть відповідні зміни до п. 28.

Розмір призначеної ординарної (звичайної) академічної стипендії учням (крім дітей-сиріт), які забезпечуються безоплатним харчуванням, тепер зменшується (триразовим харчуванням – на
50 %, одноразовим – на 20 %) незалежно від напряму підготовки, за яким вони навчаються.

Детальний опис змін у порядку призначення та розмірах академічних стипендій учнів наводиться в табл. 1 (див. у кінці консультації). Зазначимо, що при її складанні ми використали вищезазначений у цьому розділі підхід до підвищення академічної стипендії учнів ПТНЗ.

Студенти та курсанти

Найсуттєвішими і, можна сказати, революційними є зміни, що стосуються правил установлення студентам та курсантам мінімальної академічної стипендії та підвищеної стипендії в залежності від результатів навчання. Зауважимо, що раніше мінімальна академічна стипендія призначалася студентам, які за результатами семестрового контролю мали середній бал успішності 7.00–9.99 за 12-бальною або 4.00–4.99 за 5-бальною шкалою оцінювання, та студентам першого року навчання до першого семестрового контролю.

Зараз мінімальна академічна стипендія встановлюється (п. 15):

студентам, які в межах ліміту стипендіатів згідно з рейтингом посідають вищі позиції;

студентам першого року навчання до першого семестрового контролю на підставі конкурсного бала, отриманого під час вступу до навчального закладу, у межах ліміту стипендіатів такої категорії.

Зазначимо, що правила складання та оприлюднення рейтингу визначено п. 13 Порядку № 882 у новій редакції (див. на с. 8 цього номера). Озвучимо стисло основні положення щодо формування рейтингу:

рейтинг складається на підставі об’єктивних та прозорих характеристик, прямих вимірів навчальних досягнень здобувачів вищої освіти з кожного навчального предмета (дисципліни) і до нього включаються всі студенти, курсанти, які навчаються на певному факультеті (відділенні) за відповідними курсом та спеціальністю (напрямом підготовки) з визначенням рейтингового бала. При цьому складова успішності має становити не менше 90 % рейтингового бала;

до рейтингу не включаються особи, які, зокрема, протягом навчального семестру з будь-якого навчального предмета (дисципліни) набрали меншу кількість балів, ніж визначена в навчальному закладі межа незадовільного навчання, мають академічну заборгованість.

Примірний порядок формування рейтингу затверджується МОН. Зазначимо, що на сайті www.mon.gov.ua викладено проект такого порядку.

Ліміти стипендіатів перед початком підбиття підсумків кожного семестрового контролю з урахуванням видатків на стипендіальне забезпечення, затверджених навчальному закладу, визначаються в однаковому розмірі для всіх факультетів (відділень), курсів та спеціальностей (напрямів підготовки).

Перед початком підбиття підсумків семестрового контролю за другий семестр відповідного навчального року також установлюється ліміт осіб, яких зараховано на перший рік навчання
і яким до першого семестрового контролю призначатиметься академічна стипендія на підставі конкурсного бала, здобутого під час вступу до навчального закладу.

Що стосується підвищення розміру мінімальної академічної стипендії за успішне навчання, то відповідно до п. 16 вона збільшується на 45,5 % у разі, якщо за результатами навчання студенти, курсанти відповідно до рішення стипендіальної комісії посідають найвищі рейтингові позиції й мають право на призначення академічних стипендій за особливі успіхи в навчанні. Нагадаємо, що раніше на підвищення стипендії мали право студенти, які за результатами семестрового контролю мали 10–12 балів з кожного предмета за дванадцятибальною або середній бал успішності 5 за 5-бальною шкалою оцінювання.

Зазнав змін і порядок підвищення стипендій студентам і курсантам, які навчаються за певними напрямами підготовки. Замість визначення окремих розмірів підвищення стипендій відповідно до кожного напряму та категорії стипендіатів (як це було раніше), у Постанові № 1047 передбачено конкретні розміри підвищеної стипендії для студентів і курсантів, які навчаються за спеціальностями (спеціалізаціями), визначеними в додатку до цієї постанови.

Детальний опис змін у порядку призначення та розмірах академічних стипендій студентів і курсантів наведемо в табл. 2 (див. у кінці публікації).

Клінічні ординатори, аспіранти та докторанти

Академічна стипендія клінічним ординаторам та аспірантам установлюватиметься в розмірі 90 % посадового окладу викладача (раніше вона за встановленими правилами залежала від окладу викладача-стажиста), а докторантам – 90 % посадового окладу професора (раніше за встановленими правилами залежала від окладу доцента) (п. 19).

Новими нормами передбачено збільшення розміру стипендії докторанта на розмір доплат за наявний науковий ступінь або вчене звання за певних умов (п. 19).

Тепер клінічні ординатори, аспіранти, докторанти мають право на роботу в режимі неповного робочого часу (але не більш як на 0,5 ставки за займаною посадою) із збереженням академічної стипендії в повному обсязі.

Що стосується інших категорій стипендіатів, то зазначимо, що новою нормою визначено особ-
ливість розрахунку розміру академічних стипендій для таких категорій стипендіатів, як учні мистецьких шкіл та училищ фізкультури, слухачі, клінічні ординатори, аспіранти і докторанти, якщо їх зарахування на навчання до ВНЗ припало на дату, яка не збігається з початком календарного місяця. У такому разі академічна стипендія виплачується в сумі, пропорційній кількості календарних днів, які залишаються до закінчення такого місяця (абзац третій п. 6).

Соціальна стипендія

Як і раніше, Кабмін окремо встановлює розмір соціальної стипендії для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, а також осіб, які в період навчання
у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (далі – діти-сироти). Але тепер конкретні розміри соціальної стипендії залежно від типу навчального закладу встановлено і для всіх інших категорій стипендіатів (п. 3 Розмірів стипендій учнів професійно-технічних, студентів вищих навчальних закладів, наукових установ державної та комунальної форми власності, а також переможців, призерів та учасників інтелектуальних змагань, затверджених Постановою № 1047), тоді як раніше конкретний розмір такої стипендії для учнів ПТНЗ не встановлювався, а для студентів та курсантів визначався у відсотках до мінімальної академічної стипендії.

Учні ПТНЗ

Нова редакція Порядку № 886, на жаль, як і попередня, не містить чіткого переліку категорій учнів, які мають право на соціальну стипендію. Учні, що входять до переліку категорій, наведеного в п. 24, судячи зі змісту цього пункту, мають право на отримання соціальної та академічної стипендії. А от прямої відповідності категорії учня та виду стипендії не встановлено.

До отримувачів соціальної стипендії без сумніву можна віднести таку категорію учнів, як діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа, а також учні, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (далі – діти-сироти). Для них згідно з п. 27 соціальна стипендія затверджується Кабміном і згідно з Постановою № 1047 з 2017 року дорівнює 1 000 грн.

А от що стосується інших категорій учнів, які могли б вважатися отримувачами соціальних стипендій, то в минулій редакції Порядку № 882 розмір соціальної стипендії для них установлений не був. Тому залишалося думати одне: їм призначалася академічна стипендія. З початку 2017 року ситуація дещо змінилася. Постановою № 1047 установлено розмір соціальної стипендії для учнів ПТНЗ, що мають на неї право, і які не є дітьми-сиротами. Для кого він? Скоріш за все для учнів, категорії яких перелічені в пп. 2–4, 6–7 п. 24 Порядку № 882 у новій редакції. До речі, категорія, визначена пп. 7, а саме особи, що мають право на соціальну стипендію згідно із Законом від 14.05.15 р. № 425-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» (далі – Закон № 425), є нововведеною.

Саме виходячи з наведених у цьому розділі консультації припущень щодо категорій учнів, які мають право на соціальну стипендію, складено табл. 1 у частині змін у порядку призначення та розмірах соціальних стипендій учнів ПТНЗ.

Студенти і курсанти

Згідно з новими нормами право на соціальну стипендію вже не мають студенти та курсанти:

які мають сім’ї з дітьми і в яких обоє з подружжя або одна мати (батько) навчається у ВНЗ
за денною формою навчання;

з малозабезпечених сімей (у разі отримання відповідної державної допомоги згідно із законодавством);

із числа студентів, які є дітьми-інвалідами та інвалідами I–III групи.

Проте з’явилася, як і для учнів, нова категорія осіб із числа студентів та курсантів, що мають право на соцстипендію. Це особи, яким призначення соцстипендії гарантується Законом № 425.

Суттєвою умовою для призначення соціальної стипендії для всіх категорій осіб, що мають на неї право, є відсутність академічної заборгованості та незадовільних результатів навчання, включених до рейтингу (п. 20). Раніше такі вимоги не встановлювалися, і особам із числа таких осіб соцстипендія виплачувалася в обов’язковому порядку, навіть якщо їх рівень навчання не відповідав рівню, необхідному для призначення академічної стипендії (п. 29 Порядку № 882 у редакції до внесення змін Постановою № 1050).

Збільшення розміру соціальної стипендії за певними напрямами підготовки такої категорії стипендіатів наразі не передбачене.

Детальний опис змін у порядку призначення та розмірах соціальних стипендій студентів і курсантів наводиться в табл. 2.

Порівняльна таблиця порядку стипендіального забезпечення учнів ПТНЗ

 

Порівняльна таблиця порядку стипендіального забезпечення студентів і курсантів

 

 

 

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали