Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Індексація стипендій

19.11.2015 1946 0 0

Індексація стипендій має свої особливості, пов’язані з тим, що, на відміну від заробітної плати, вони не є гарантованими щомісячними виплатами. Можливість отримання стипендії та її розмір залежить від того, наскільки успішно навчається учень або студент. Поговоримо про ці особливості детальніше.

Порядок проведення

Правила проведення індексації стипендій наведено у п. 101 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 (далі – Порядок № 1978) . Цією нормою, зокрема, передбачено, що обчислення індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) здійснюється починаючи з місяця, у якому стипендію призначено. Якщо особа не отримувала стипендію або втратила право на її призначення, а в подальшому їй було знову або вперше призначено стипендію (за результатами наступного семестрового контролю, у зв’язку з переведенням на навчання за державним замовленням, появою підстав для призначення соціальної стипендії, поновленням на навчання тощо), ІСЦ обчислюється з місяця призначення стипендії.

Індексація стипендій проводиться за загальними правилами індексації інших доходів. Нагадаємо, згідно із п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму (далі – ПМ), установленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Однак із цього правила є виняток. Так, в окремих навчальних закладах до кола отримувачів стипендій потрапляють діти віком від 6 до 18 років, для яких визначено свій рівень ПМ (станом на 01.09.15 р. – 1 455 грн.), проте їх стипендії (наприклад, соціальні) слід індексувати у межах ПМ для працездатних осіб (тобто 1 318 грн.). Цього вимагає абзац другий п. 4 Порядку № 1078.

Отже, для індексації стипендії, призначеної першокурсникам, як і для новоприйнятих працівників, за базовий місяць умовно приймається місяць, що передує місяцю вступу до навчального закладу. Виходячи із цього розрахунок ІСЦ наростаючим підсумком для визначення права на індексацію починається з ІСЦ місяця призначення стипендії. Так, учні та студенти-першокурсники отримають право на індексацію стипендій у листопаді, оскільки ІСЦ вересня 102,3 % перевищив поріг індексації 101 %. З огляду на те що цей показник був опублікований у жовтні, наступного місяця (тобто у листопаді) стипендія може бути проіндексована на 2,3 %.

Зазначимо, що таким чином буде проіндексовано новий розмір стипендій, установлених Постановою від 08.10.15 р. № 797.

Для студентів інших курсів у зв’язку із підвищенням розміру стипендії вересень 2015 року стає базовим місяцем, виходячи з якого ми визначатимемо у подальшому право на поточну індексацію нових стипендій. А поки що такі студенти будуть отримувати фіксовану суму індексації, розраховану як різниця між сумою поточної індексації, на яку учні або студенти мали право у вересні до підвищення, та сумою підвищення стипендій.

Наприклад, студент другого курсу ВНЗ ІІ рівня акредитації, для якого умовно базовим місяцем визначено серпень 2014 року, мав би право на індексацію стипендії у вересні в сумі 302,50 грн. (550 грн. х 55 %). Сума підвищення стипендії становитиме 72 грн. (622 грн. – 550 грн.). Тоді фіксована сума індексації дорівнюватиме 230,50 грн. (302,50 грн. – 72,00 грн.). Отже, у вересні цей студент буде отримувати підвищену стипендію та фіксовану суму індексації.

Зверніть увагу: стипендіатам із числа учнів професійно-технічних навчальних закладів, студентів ВНЗ, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів, які навчаються на стаціонарі або з відривом від виробництва і одночасно працюють, на їх вимогу навчальні заклади видають довідку про розмір і строк призначення стипендії. На підставі цієї довідки індексується зарплата за місцем їх роботи у межах ПМ для працездатних осіб, з урахуванням одержаної проіндексованої стипендії (п. 8 Порядку № 1078).

При проведенні індексації стипендії слід урахувати ще один важливий момент. Згідно із пп. 6 п. 6 Порядку № 1078 індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони виплачуються. Наприклад, додаткова соціальна стипендія у сумі 150 грн. виплачується особам, що мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи, за рахунок коштів, передбачених на здійснення заходів із ліквідації наслідків цієї катастрофи. Це означає, що саме це джерело має бути використано
і для виплати сум індексацій стипендій. Якщо ж стипендії будуть виплачуватися, припустимо, за рахунок коштів підприємства, що направляють на навчання своїх працівників, то це підприємство має забезпечити і виплату індексації.

Індексація при підвищенні стипендій

При проведенні індексації стипендій часом виникають такі самі запитання, як і при підвищенні окремих складових зарплати, зокрема, коли їх можна вважати постійними складовими. Але правильне рішення тут одне – такі складові встановлюються без визначення строку дії, і їх розмір мінятися не може. Так, іноді бухгалтери навчальних закладів мають сумніви щодо того, чи вважати постійною складовою підвищення стипендій за результатами успішно пройдених семестрових контролів. На нашу думку, так. Оскільки підвищення за наказом по закладу встановлюється без визначення строку і має постійний характер, є усі підстави вважати місяць установлення підвищення базовим, ураховувати його при обчисленні (за необхідності) фіксованої суми індексації і при настанні права на поточну індексацію виходячи з визначеного таким чином базового місяця індексувати усю підвищену стипендію у межах ПМ для працездатних осіб.

Серед експертів існувала й інша думка – не вважати таке підвищення постійною складовою з огляду на те, що при наступному семестровому контролі може все змінитися, отже, не визнавати місяць його встановлення базовим, а стипендію індексувати у розмірі до підвищення. Радимо не брати до уваги таку позицію, адже, зважаючи на те, що строк дії підвищення не визначається (про це див. вище), у закладу не буде підстав довести представнику контролюючих органів, чому за таких умов місяць не визнано базовим.

У всіх інших випадках, наприклад при виплаті допомоги під час академічних відпусток учням або студентам, що належать до категорії дітей-сиріт, або інших видів стимулювання, для прийняття рішення про базовий місяць суттєвим є питання, чи носять ці виплати постійний характер, тобто вони не обмежені строком та не змінюють свій розмір.

Для індексації стипендій першокурсників за базовий приймається місяць, що передує місяцю вступу до навчального закладу. Для інших категорій базовим вважається місяць підвищення стипендії як на законодавчому рівні, так і за результатами успішного проходження семестрового контролю.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали