Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Фальшиві гроші: ознаки, виявлення, відшкодування збитку

24.04.2019 3103 0 0

Попри зусилля уряду та Нацбанку щодо поступового зменшення частки готівкових розрахунків, вони все ще мають місце у відносинах між платниками та отримувачами коштів. Практика показує, що в готівковій масі завжди присутній певний відсоток фальшивих грошей. Як виявити підробку, якими нормативними актами для цього керуватися і хто має відшкодовувати збиток?

Незважаючи на суворе покарання, яким погрожує фальшивомонетникам Кримінальний кодекс (далі – КК) – від 3 до 12 років позбавлення волі, зловмисники продовжують підроблювати гроші та запускати їх в обіг. На сьогодні будь-яке підприємство (установа, організація) може зіткнутися з фальшивими купюрами чи монетами, а тому варто бути готовими до цього та діяти відповідно до встановлених правил поводження з ними.

Нині питання виявлення фальшивих грошей, порядок дій та відносин між фізичними та юридичними особами, а також банками регламентовано низкою нормативних актів, зокрема:

Правила № 134 визначають підроблені банкноти (монети) як імітацію справжніх банкнот (монет), що виготовлені будь-яким способом, зокрема і промисловим, усупереч установленому законодавством України порядку. До підроблених банкнот також належать:

  • перероблені банкноти, на яких у будь-який спосіб (наклеюванням, малюванням, друкуванням) змінено елементи дизайну, зображення, що визначають номінал, рік затвердження/виготовлення зразка, банк-емітент та інші реквізити, і які за зовнішнім виглядом можуть бути сприйняті як справжні банкноти;
  • сувенірні чи рекламні вироби, за дизайном схожі на банкноти, на яких видалено та/або приховано написи, що позначають сувенірні чи рекламні вироби, та імітовані окремі елементи захисту справжніх банкнот;
  • банкноти, складені із частин від справжніх та підроблених банкнот;
  • банкноти, складені із частин від справжніх банкнот, сувенірних чи рекламних виробів, за дизайном схожих на банкноти, та/або смуг звичайного паперу, з метою подальшого збуту через платіжні пристрої.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали