Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

«Чорнобильську» доплату поновлено для працюючих у зоні відчуження

24.05.2016

Огляд Закону № 987 та постанови № 297

Закон від 28.02.91 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон № 796) у редакції, що діяла до 01.01.15 р., гарантував здійснення доплати:

  • громадянам, які працюють у зоні відчуження;
  • тим, хто працює на територіях радіоактивного забруднення, а також у зоні безумовного (обов‘язкового) відселення після повного відселення жителів.

Порядок та розміри зазначеної доплати встановлював Кабмін.

Згідно із Законом від 28.12.14 р. № 76-VІІІ (далі – Закон № 76), що набув чинності з 01.01.15 р., із Закону № 796 вилучено ст. 39, якою було передбачено вищезгадані доплати громадянам. Отже, з 01.01.15 р. їх виплату припинено.

Для забезпечення прав осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме посилення їх соціального захисту, Законом від 04.02.16 р. № 987-VІІІ (далі – Закон № 987) поновлено норму щодо здійснення доплати громадянам, які працюють у зоні відчуження.

Тобто норму ст. 39 Закону № 796 поновлено частково, і тепер вона стосується лише осіб, які працюють у зоні відчуження. Доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, а також у зоні безумовного (обов‘язкового) відселення після повного відселення жителів, поки що не поновлено.

Звертаємо увагу: Закон № 987 набуває чинності з 01.01.16 р., а його Прикінцевими положеннями передбачено, що приведені у відповідність до цього Закону нормативно-правові акти Кабміну мають також набути чинності одночасно з ним.

Тож реалізація норм Закону № 987 знайшла відображення в постанові КМУ від 20.04.16 р. № 297 (далі – Постанова № 297), якою внесено зміни до постанови КМУ від 10.09.08 р. № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» (далі – Постанова № 831).

Отже, тим, хто працює в зоні відчуження, з 01.01.16 р. замість встановленої доплати в розмірі 1 827 грн., що виплачувалась до 01.01.15 р., має виплачуватись 150 % мінімальної заробітної плати, що була встановлена на 1 січня поточного року, а саме 2 067 грн. (1 378 грн. х 150 %). Це максимальний розмір згаданої виплати. Нараховується вона пропорційно до відпрацьованого часу.

Знаємо, що згадана доплата виплачується безпосередньо за місцем основної роботи (служби), а фінансування її, як і інших пов‘язаних з реалізацією Закону № 796 витрат, має здійснюватись коштами державного та місцевих бюджетів (ст. 63 Закону № 796). Згодом доплата відшкодовується уповноваженими органами згідно з Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов‘язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМУ від 20.09.05 р. № 936.

Для одержання компенсації установи, заклади мають подати до органів праці та соціальної політики дані за типовими формами, затвердженими наказом Мінсоцполітики від 13.04.16 р. № 391 (форми № 1, № 2, № 3). У цих формах, зокрема, зазначається кількість осіб, яким здійснюється доплата за роботу в зоні відчуження, розмір виплати, а також розрахунок видатків, пов‘язаних із наданням пільг відповідно до Закону № 796.

Згідно з Постановою № 831 доплата встановлюється особам, які постійно працюють, а також які постійно виконують службові обов‘язки в зоні відчуження (зокрема, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, ДСНС, Держагентства з управління зоною відчуження, військовослужбовці Нацгвардії, СБУ, Держприкордонслужби, Держспецзв‘язку). Ця доплата належить і особам, відрядженим у зону відчуження, за дні перебування в цій зоні.

Крім того, звертаємо увагу: у ст. 56 Закону № 796 передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так, час роботи, служби (у т. ч. державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону від 09.04.92 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Конкретизація пільг щодо такого стажу міститься в Постанові № 831. Зазначимо, що внесення до цієї постанови змін (згідно з Постановою № 297) не вплинуло на встановлені нею правила обчислення стажу роботи в зоні відчуження. Тобто особам, які постійно працюють або виконують службові обов‘язки в зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи й вислуги років у полуторному розмірі (у т. ч. за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 16.01.03 р. № 36).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
26.05.2025
Довідка про зарплату для обчислення пенсії: практичні нюанси складання
Завдяки цій статті бухгалтер отримає чітке уявлення про те, як та на підставі яких документів правильно складати довідку для призначення пенсії, щоб уникнути помилок. Громадяни, які виходять на пенсію, мають підтвердити свої доходи за період до 01.07.2000 довідкою з роботи. За якими правилами склада...
19.05.2025
Тривалість щорічних відпусток працівників закладів освіти
У статті розглянуто актуальні питання щодо тривалості відпусток працівників освітньої галузі після набуття чинності змінами до деяких урядових рішень. Кожному громадянину, який працює, гарантується відпочинок. Проте для різних галузей бюджетної сфери та навіть категорій працівників однієї установи з...
22.04.2025
Чи можна надавати щорічну відпустку лише у вихідні дні?
Іноді виникають ситуації, коли працівника ніким замінити. Чи може він у такому разі брати щорічну відпустку виключно у вихідні дні? Чи є це законним? Розглянемо ці питання детально Іноді виникають ситуації, коли працівника ніким замінити. Чи може він у такому разі брати щорічну відпустку виключно у ...
Нове
07.07.2025
Підтвердження інвалідності: нові правила, про які треба знати роботодавцям
У червні 2025 року набули чинності чергові нормативні зміни, що стосуються підтвердження інвалідності. У статті ми розглянули, у чому саме полягають ці зміни та які важливі моменти потрібно взяти до уваги роботодавцям таких працівників. Підтвердження працівником свого статусу особи з інвалідністю ма...
04.07.2025
Чи можна виправити помилку в Повідомленні про прийняття на роботу через тривалий час?
Прийняли на роботу працівника за основним місцем роботи, проте в Повідомленні про прийняття на роботу помилково зазначили, що за сумісництвом. Помилку виявили через два місяці. Як бути? Практична ситуація Прийняли на роботу працівника за основним місцем роботи, проте в Повідомленні про прийняття на...
03.06.2025
Штрафонебезпечні помилки з ПДФО та військового збору в Об’єднаному звіті
Після запровадження воєнного стану були певні послаблення в застосуванні штрафних санкцій, зокрема, стосовно подання податкової звітності. Проте нині штрафи застосовуються як за несвоєчасне подання Об’єднаного звіту, так і за порушення щодо нарахування та сплати ПДФО й військового збору.Тож ро...
Кращі матеріали