Обмеження, уведені на період дії карантину через пандемію COVID-19, несприятливо позначилися на всіх видах діяльності установ та закладів. У зв’язку з цим бухгалтерів хвилюють питання, чи будуть карати податківці за мимоволі припущені порушення податкового законодавства? Як проводитимуться перевірки? Розглянемо ці питання у статті.
Постановою КМУ від 09.12.20 р. № 1236 (далі – Постанова № 1236) установлено карантин та запроваджено обмежувальні протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Дію карантину продовжено на підставі постанови КМУ від 21.04.21 р. № 405 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі — Постанова № 405), якою внесено зміни до розпорядження КМУ від 25.03.20 р. № 338 «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» та Постанови № 1236). Ці зміни продовжують дію на території України режиму надзвичайної ситуації та карантину до 30 червня 2021 року.
! На території України Постановою № 405 продовжено дію режиму надзвичайної ситуації та карантину до 30 червня 2021 року.
Відповідальність за порушення податкового законодавства, учинені протягом періоду дії всеукраїнського карантину, а також мораторій на проведення перевірок на підприємствах передбачено:
Норми цих Законів застосовуються до останнього календарного дня місяця (включно), у якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України, тобто на сьогодні згідно з Постановою № 405 до 30.06.21 р.
Штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, учинені протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України (п. 521 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, далі – ПК).
Водночас штрафні санкції застосовуються за:
Згідно з п. 911 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 цього Закону, тимчасово не застосовуються за такі порушення, учинені в період дії карантину:
Звертаємо увагу, що вищенаведені норми ПК та Закону № 2464 щодо незастосування штрафів за порушення податкового законодавства стосуються лише фінансової відповідальності платників податків.
! На період дії карантину платники податків не звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 1632 КУпАП, за неподання або несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування податків та зборів.
Нагадуємо, ч. 1 ст. 1632 КУпАП передбачає накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від 5 до 10 НМДГ (від 85 до 170 грн) за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов’язкових платежів). За те саме порушення, учинене посадовою особою протягом року, накладається штраф у розмірі від 10 до 15 НМДГ (від 170 до 255 грн).
Отже, оскільки адміністративну відповідальність за порушення строків сплати податків та подання звітності не скасовано, платникам податків слід їх дотримуватись, якщо цьому дійсно не завадять поважні причини, пов’язані з карантином.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України, платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню (п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК, п. 911 розд. VIII Закону № 2464).
Перелік порушень податкового законодавства, за які платники податків не звільняються від застосування до них фінансової відповідальності, наведено в п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК. Зокрема, до них віднесено неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності з ПДВ, несплату (несвоєчасну) сплату податкових зобов’язань з ПДВ.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України, не будуть застосовуватися санкції за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (далі – ПН, РК), граничний строк реєстрації яких припадає на період дії карантину.
Водночас порушення вимог ПК щодо реєстрації ПН/РК негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ (ЗІР, категорія 101.27).
Пунктом 522 підрозд. 10 розд. XX ПК установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України. Мораторій не поширюється на:
Планові перевірки, які відповідно до плану-графіка мали розпочатися в період з 18 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, але на день набрання чинності Закону № 533 не були розпочаті, мають бути перенесені на майбутні періоди після закінчення мораторію та включені до оновленого плану-графіка.
Інформація про перенесення планових документальних перевірок оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів із дня завершення дії карантину.
Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року, але не були завершені, тимчасово зупиняються на період до завершення дії карантину без прийняття будьяких додаткових рішень контролюючим органом.
! Запровадження мораторію на проведення перевірок не позбавляє платників податків права подавати відповідно до п. 86.7 ПК заперечення до актів перевірок, завершених до запровадження мораторію, та оскаржувати прийняті за їх результатами податкові повідомлення-рішення.
Водночас платникам податків необхідно дотримуватися заходів безпеки для запобігання поширення коронавірусу та профілактичних заходів відповідно до рекомендацій МОЗ.
Законом № 533 не передбачено обмеження щодо проведення камеральних перевірок. Згідно з п. 76.1 ПК камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність платників податків суцільним порядком за кожний звітний (податковий) період.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами ДПС без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або вповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не є обов’язковою.
Пунктом 912 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період з 18 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України.
Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені, призупиняються до завершення дії карантину.
На період з 18 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, установленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), призупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПК.
Контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків не пізніше закінчення 1 095-го дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (п. 102.1 ПК).
Отже, перебіг строку давності (1 095 днів) для стягнення податкового боргу платника податків призупиняється на період всеукраїнського карантину (до 30.06.21 р.), після спливу якого його буде поновлено.
Пунктом 3 розд. II Закону № 533 тимчасово, до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, установленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), забороняється проведення органами держнагляду (контролю) планових заходів із здійснення держнагляду (контролю) у сфері госпдіяльності. Ця заборона не поширюється на держнагляд (контроль):