Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Закупівля в системі ProZorro: якщо учасником є нерезидент

Публічні закупівлі, переможцем яких став учасник-нерезидент, мають свої особливості та певні «підводні рифи». У цій консультації ми розглянемо, на що треба зважати замовникам, здійснюючи підготовку тендерної документації, щоб уникнути проблем на стадії укладання закупівельного договору з таким учасником.

Коли нерезидент може стати учасником торгів

Нині, коли публічні закупівлі проводяться в електронній системі закупівель ProZorro, сі учасники-конкуренти бачать тендерні пропозиції один одного, а також тендерні пропозиції бачить орган оскарження, інші контролюючі органи. Тож збільшується прозорість, відкритість закупівель, зменшується ризик корупції. Отже, дедалі частіше участь у закупівлях починають брати й ті учасники, які раніше скептично ставилися до можливої перемоги в державних торгах. Зазначене стосується й учасників-нерезидентів.

До того ж, учасник-нерезидент може «прийти» не лише на так звані «міжнародні» торги, а й тоді, коли сума закупівлі не дуже велика – менша ніж 133 тис. євро («українські» торги). Тут відіграє роль ще й сам предмет закупівлі. І якщо це товар, який може поставити в Україну нерезидент, то чекайте в себе на торгах таких учасників. І те, що в певних торгах нерезиденти ще не взяли участь, не означає, що вони не прийдуть на такі торги вже сьогодні чи завтра.

Наприклад, бюджетній установі потрібно закупити автомобілі, і вона проводить закупівлю в системі ProZorro. Оскільки держзакупівельним законом передбачено, що учасниками торгів можуть бути також фізичні особи, а також що замовник не може обмежувати права нерезидентів, то не виключено, що на торги можуть прийти й нерезиденти-фізособи. І якщо переможе в процедурі закупівлі саме такий учасник, виникає безліч запитань. Зокрема, як укласти з ним договір і що це буде за договір: цивільно-правовий чи який? Чи потрібно було в тендерній документації передбачати якісь особливості для таких учасників?

Зауважимо, що на сьогодні зазначене питання є актуальним не лише для закупівельників, а й для бухгалтерів, оскільки є певні особливості оплати за договорами з нерезидентами. Крім того, більшість замовників звикла, що в торгах зазвичай беруть участь українські учасники. І тому якщо замовник заздалегідь не підготується до такого можливого варіанта, то він ризикує тим, що доведеться шукати підставу для скасування торгів, оскільки неможливо буде правильно укласти договір про закупівлю.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали