Практично всі бюджетні установи в процесі своєї діяльності стикаються з необхідністю орендувати будівлю, приміщення або обладнання. На сторінках нашого журналу ми неодноразово висвітлювали цю тему (див., наприклад, «Особливості оренди нерухомого майна державної та комунальної власності», «Орендна плата: розподіл між бюджетами та розрахунок», «Оренда нерухомого майна: визначаємо розмір плати», «Відшкодування експлуатаційних витрат у разі оренди майна бюджетних установ»). У цій консультації розглянемо, як відображати в бухобліку орендодавця та орендаря операції, пов’язані з орендою та вішкодуванням вартості комунальних послуг.
Бюджетні установи для відображення в бухгалтерському обліку будь-яких господарських операцій дотримуються норм НП(С)БОДС та з 1 січня 2017 року застосовують:
Отже, як орендодавець, так і орендар для обліку господарських операцій з оренди застосовують один і той самий План рахунків № 1203 (за умови, що вони є суб’єктами держсектору), але з деталізацією відповідно до затвердженого Робочого плану рахунків установи.
Згідно з Планом рахунків № 1203 та Порядком № 1219 для відображення операцій із надання в оренду нерухомого майна (інших активів) призначено такі субрахунки:
2117 «Інша поточна дебіторська заборгованість», де ведеться облік вказаної заборгованості розпорядників бюджетних коштів, що відповідає критеріям визнання активу та не відображена на субрахунках 2110–2116, 2118;