Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як оформити благодійний цільовий внесок?

29.11.2018 1870 0 1


Фізична особа має намір зробити благодійний цільовий внесок, але з можливістю контролювати використання внесених нею коштів за призначенням. Як оформити договір на такий внесок?


Насамперед, слід зрозуміти правову природу благодійної допомоги. За своєю суттю вона підпадає під поняття правочину, визначене у ст. 202 Цивільного кодексу (далі – ЦК).

Цивільне законодавство допускає укладання правочинів як в усній, так і в письмовій формах. Письмова форма є обов’язковою в разі укладання правочинів:

  • між юридичними особами;
  • між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, які згідно з ч. 1 ст. 206 ЦК можуть учинятися в усній формі;
  • між фізичними особами на суму, яка у 20 і більше разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (крім правочинів, які можуть учинятися в усній формі);
  • інших правочинів, щодо яких законом установлена письмова форма.

Усно можуть вчинятися правочини, які повністю виконуються сторонами в момент їх вчинення, за винятком правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню та(або) держреєстрації, а також правочинів, для яких недодержання письмової форми має наслідком їх недійсність. У такому разі юридичній особі, яка сплатила за товари та послуги на підставі усного правочину із другою стороною, видається документ, що підтверджує підставу сплати та суму одержаних грошових коштів.

Крім того, у випадках, прямо передбачених законом, необхідно дотримуватися нотаріальної форми правочину.

На сьогодні найпоширенішою формою укладання правочинів є проста письмова форма. Слід зазначити, що згідно зі ст. 207 ЦК правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксовано в одному або кількох документах (зокрема, електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.

Тобто не обов’язково це має бути саме договір, наприклад про пожертву. У разі благодійності таким документом може бути, наприклад, заява чи звернення отримувача (бенефіціара), благодійної організації, рішення (наказ) підприємства-благодійника про виділення благодійної допомоги, лист фізособи-благодійника із пропозицією прийняти благодійну допомогу чи внесок, згода отримувача на прийняття тощо.

Проте недотримання письмової форми не означає автоматичної недійсності усного договору. Відповідно до умов ст. 218 ЦК недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, установлених законом. Водночас факт укладення договору може доводитися лише письмовими доказами (накладні, акти, відомості тощо), відеота аудіозаписи тощо. В окремих випадках (ст. 722 ЦК) факт прийняття допомоги може випливати навіть із бездіяльності набувача-бенефіціара (відсутності доказів відмови від пожертви).

Утім, практика показує, що для уникнення непорозумінь між благодійниками та отримувачами допомоги, а також неприємних питань від фіскальних чи контролюючих органів краще укладати письмовий договір про надання благодійної допомоги (внеску, пожертви).

Вимоги до отримання, використання та обліку благодійних внесків і пожертв визначено в Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затвердженому постановою КМУ від 04.08.2000 р. № 1222. Відповідно до п. 2 цього Порядку напрями використання благодійних внесків визначаються благодійником. Якщо ж останній не зазначив конкретних цілей використання, то кошти можуть спрямовуватися на розсуд керівника установи, але з обов’язковим урахуванням першочергових потреб, пов’язаних лише з основною діяльністю установи.

Слід зазначити, що умовами договору благодійної допомоги (пожертви) сторони можуть передбачити порядок перевірки її цільового використання та звітності. Доказами цільового використання для благодійника можуть бути документи, відеоматеріали тощо – залежно від форми допомоги та її призначення, а також умов договору про надання благодійної допомоги (пожертви).

Крім того, з метою дотримання вимог звітності та норм пп. 133.4.2 Податкового кодексу неприбуткова благодійна організація (благодійний фонд) має забезпечити наявність первинних та інших документів, що підтверджують правочин надання благодійної допомоги (акт, відомість, накладна тощо) та цільовий характер таких витрат.

Отримувачам благодійної допомоги також слід пам’ятати, що відповідно до Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.12 р. № 44, у разі надходження благодійних внесків бюджетні установи повинні складати Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали