Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Благодійна допомога в натуральній формі: послідовність оформлення

01.11.2017 4376 0 2

Отримана благодійна допомога у вигляді майна (у натуральній формі) прирівнюється до додаткових ресурсів бюджетної установи, що відображаються як надходження та доходи спеціального фонду відповідного бюджету, за рахунок яких могли бути здійснені витрати та отримане відповідно майно. Розглянемо послідовність дій щодо оформлення благодійної допомоги зазначеного виду.

На перший погляд така безоплатна передача майна здійснюється за згодою лише бенефіціара (бюджетної установи) і не передбачає відповідного рішення (затвердження) суб’єкта управління щодо отримання майна.

Але при цьому не слід забувати, що бюджетні установи здійснюють свою діяльність на основі кошторису – основного планового фінансового документа, яким на бюджетний період установлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов’язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій, досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень (п. 1 Загальних положень Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28.02.02 р. № 228, далі – Порядок № 228).

Майно, отримане бюджетною установою, може використовуватися лише на праві оперативного управління (у деяких випадках – на праві господарського відання), а відтак у нього (майна) повинен бути суб’єкт управління, який повинен знати про цей факт і наділити відповідними речовими правами суб’єкт господарювання.

Тож власні надходження буджетних установ, отримані додатково до коштів загального фонду, хоча й називаються «власними», є складовою спеціального фонду відповідного бюджету і затверджуються у кошторисі бюджетної установи як невід’ємна його частина у складі першої підгрупи другої групи (ст. 13 Бюджетного кодексу, далі – БК). Зокрема, до таких надходжень відносяться благодійні внески, гранти, дарунки, які є законними за умови дотримання вимог законодавства.

Кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани спеціального фонду та ін. згідно з п. 32 Порядку № 228 затверджуються керівником відповідної вищестоящої установи (якщо законодавством не встановлено іншого порядку затвердження). Отже, якщо бюджетна установа (бенефіціар) отримала благодійну допомогу у вигляді майна, легітимність надходження такого майна та можливість використання в діяльності за визначеними цілями передбачає в будь-якому разі погодження цього факту розпорядником бюджетних коштів вищого рівня у вигляді затверджених ним у кошторисі надходжень (підгрупа 1 другої групи власних надходжень) і відповідних бюджетних асигнувань для здійснення (відображення) відповідних видатків, а також під час прийняття ним звітів від підвідомчих установ та їх консолідації (зведенні).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали