Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Оренда державного та комунального майна: новації договору

13.04.2020 493 0 1

З початком лютого набув чинності новий закон, згідно з яким оренда державного та комунального майна має здійснюватися через електронну систему ProZorro. Уважається, що тепер ця сфера правовідносин буде більш чітко впорядкована за допомогою проведення публічних онлайн-аукціонів, які створюють рівні можливості для всіх потенційних орендарів. Пропонуємо ознайомитися з основними новаціями нового закону та особливостями їх застосування.

Закон від 03.10.19 р. № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна» (далі – Закон № 157) регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з переданням в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, та права на його експлуатацію, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання такого майна. Слід зазначити, що Закон № 157 установлює нові принципи правовідносин з оренди державного та комунального майна, серед яких основними є рівність, змагальність та конкурентність.

Перелік майна, яке може бути об’єктом оренди, а також майна, яке таким об’єктом бути не може, визначено у ст. 3 Закону № 157. Окремо зазначається, що нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно зі складу єдиного майнового комплексу, забороненого до оренди, може бути об’єктом оренди, якщо воно не заборонене до оренди законами України, не задіяне у процесі основного виробництва та за висновком органу, уповноваженого управляти цим майном, його оренда не порушить цілісності майнового комплексу (ч. 3 ст. 3 Закону № 157).

Також розширено і перелік суб’єктів орендних відносин. Законом № 157 додано такі суб’єкти як:

  • балансоутримувач;
  • уповноважений орган управління;
  • представницький орган місцевого самоврядування (далі – ОМС) або визначені ним органи такого представницького органу.

Серед важливих нововведень слід відзначити певні обмеження в набутті статусу орендаря. Зокрема, орендарями державного та комунального майна не можуть бути:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали