Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як показати у формі № 1ДФ компенсацію середнього заробітку мобілізованого працівника?


Як у податковому розрахунку форми № 1ДФ відобразити результати перерахунку за попередні періоди ПДФО та військового збору (далі – ВЗ) у зв’язку з отриманням суми компенсації середнього заробітку працівника, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період?


Порядок виплати компенсації за 2014–2015 роки підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування і форми власності та фізособам-підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та(або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом затверджено постановою КМУ від 04.03.15 р. № 105 (далі – Порядок № 105).

Відповідно до пп. «и» пп. 165.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не входять, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Підпунктом 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК передбачено, що об’єктом обкладення ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПК, до яких входить, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи із джерела їх походження в Україні, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) ВЗ до бюджету здійснюються у порядку, установленому ст. 168 ПК, за ставкою 1,5 % від об’єкта оподаткування, визначеною пп. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК (пп. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Водночас згідно з пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК звільняються від обкладення ВЗ доходи, що згідно з розд. IV ПК не входять до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ПК.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору або контракту (пп. 164.2.1 ПК).

Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП (пп. 169.4.3 ПК).

Отже, у разі повернення коштів із держбюджету в межах компенсації середнього заробітку працівника, призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, роботодавець проводить перерахунок на повернення податку й зазначає результати перерахунку в податковому розрахунку форми № 1ДФ у періоді, в якому було проведено таке повернення, з від’ємним значенням.

З назви Постанови № 105 зрозуміло, що зазначена компенсація виплачується роботодавцям лише за 2014–2015 роки.

Приклад
Працівникові, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, роботодавцем за І квартал 2015 року нараховано середньомісячний дохід у сумі 12 000 грн., з них вираховано ПДФО – 1 735,20 грн. та ВЗ – 180 грн.

У формі № 1ДФ за І квартал 2015 року має бути відображено:

  • у розд. І «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку»:
    – графи 3а, 3 «Сума нарахованого/виплаченого доходу» – 12 000 грн.;
    – графи 4а, 4 «Сума утриманого податку» – 1 735,20 грн.;
    – графа «Ознака доходу» – «101»;
  • у розд. II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір» рядок «Військовий збір»:
    – графи 3а, 3 «Сума нарахованого/виплаченого доходу» – 12 000 грн.;
    – графи 4а, 4 «Сума утриманого податку» – 180 грн.

Органами соцзахисту населення в I кварталі 2018 року проведено повернення коштів підприємству з держбюджету на виплати компенсації у межах середнього заробітку працівника за І квартал 2015 року.

У формі № 1ДФ за І квартал 2018 року це відображається так:

  • у розд. І:
    – графи 3а, 3 «Сума нарахованого/виплаченого доходу» – 12 000 грн.;
    – графи 4а, 4 «Сума утриманого податку» – 0 грн.;
    – графа «Ознака доходу» – «128».

Водночас потрібно провести сторно за ознакою доходу «101» щодо сум зарплати, відображених у звітності за І квартал 2015 року, та проставити їх у звітності за I квартал 2018 року зі знаком мінус щодо сум нарахованого та виплаченого доходу, тобто:

  • графи 3а, 3 «Сума нарахованого/виплаченого доходу» – «–12 000 грн.»;
  • графи 4а, 4 «Сума утриманого податку» – «–1 735,20 грн.»;
  • у розд. II:
    – графи 4а, 4 «Сума утриманого податку» – «–180».
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
26.02.2025
Дистанційна робота: трудовий договір з урахуванням норм воєнного стану
У реаліях нашого часу багато підприємств перевели своїх працівників на дистанційну роботу і з новими працівниками укладають трудові договори на умовах саме такої роботи (зрозуміло, коли ця форма співпраці можлива). Однак у разі організації даного виду трудових відносин роботодавцю слід знати та дотр...
17.03.2025
Надбавка за англійську мову: затверджено порядок установлення
Наша країна невпинно наближається до набуття членства в Європейському Союзі, тому знання іноземної мови знадобиться багатьом. Постановою КМУ від 07.03.2025 № 257 затверджено Порядок установлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб (далі – Постанова № 257, Порядок № 2...
07.04.2025
Функції та повноваження ОМС у галузі оборонної роботи та щодо територіальної оборони
В умовах правового режиму воєнного стану органи місцевого самоврядування (далі – ОМС) продовжують виконувати свої повноваження щодо забезпечення життєдіяльності територіальних громад, а також допомагають військовим підрозділам. Проте не всі способи підтримки військових підрозділів відповідають...
Нове
07.05.2025
Обов’язкова чи ні форма № 3-ПН?
Зважаючи на останні зміни в законодавстві, чи зобов’язаний роботодавець подавати форму № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)»? Запитання – відповідь Зважаючи на останні зміни в законодавстві, чи зобов’язаний роботодавець подавати форму № 3-ПН «Ін...
31.03.2025
Як уникнути ризиків під час оформлення подорожнього листа
Операція зі списання пально-мастильних матеріалів (далі – ПММ) повинна бути правильно оформлена документально. І здавалося б, що на практиці відпрацьовано вже свої правила, а сумніви в правильності документування все одно виникають. І причини цього – досвід податкових перевірок, нові суд...
28.03.2025
Постачальник відмовляється правильно оформити податкову накладну: як діяти покупцеві?
Ситуація. Постачальник оформив податкову накладну на неплатника ПДВ, хоча на дату її складання наше підприємство вже було зареєстровано як платник цього податку. Оформити правильну податкову накладну постачальник відмовляється. Що може зробити покупець у цій ситуації? Як змусити постачальника оформи...
Кращі матеріали