Як у податковому розрахунку форми № 1ДФ відобразити результати перерахунку за попередні періоди ПДФО та військового збору (далі – ВЗ) у зв’язку з отриманням суми компенсації середнього заробітку працівника, призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період?
Порядок виплати компенсації за 2014–2015 роки підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування і форми власності та фізособам-підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та(або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом затверджено постановою КМУ від 04.03.15 р. № 105 (далі – Порядок № 105).
Відповідно до пп. «и» пп. 165.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не входять, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Підпунктом 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК передбачено, що об’єктом обкладення ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПК, до яких входить, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи із джерела їх походження в Україні, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) ВЗ до бюджету здійснюються у порядку, установленому ст. 168 ПК, за ставкою 1,5 % від об’єкта оподаткування, визначеною пп. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК (пп. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Водночас згідно з пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК звільняються від обкладення ВЗ доходи, що згідно з розд. IV ПК не входять до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ПК.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору або контракту (пп. 164.2.1 ПК).
Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП (пп. 169.4.3 ПК).
Отже, у разі повернення коштів із держбюджету в межах компенсації середнього заробітку працівника, призваного на військову службу під час мобілізації, на особливий період, роботодавець проводить перерахунок на повернення податку й зазначає результати перерахунку в податковому розрахунку форми № 1ДФ у періоді, в якому було проведено таке повернення, з від’ємним значенням.
З назви Постанови № 105 зрозуміло, що зазначена компенсація виплачується роботодавцям лише за 2014–2015 роки.
Приклад
Працівникові, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, роботодавцем за І квартал 2015 року нараховано середньомісячний дохід у сумі 12 000 грн., з них вираховано ПДФО – 1 735,20 грн. та ВЗ – 180 грн.
У формі № 1ДФ за І квартал 2015 року має бути відображено:
Органами соцзахисту населення в I кварталі 2018 року проведено повернення коштів підприємству з держбюджету на виплати компенсації у межах середнього заробітку працівника за І квартал 2015 року.
У формі № 1ДФ за І квартал 2018 року це відображається так:
Водночас потрібно провести сторно за ознакою доходу «101» щодо сум зарплати, відображених у звітності за І квартал 2015 року, та проставити їх у звітності за I квартал 2018 року зі знаком мінус щодо сум нарахованого та виплаченого доходу, тобто: