Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як документально оформити та відобразити в бухобліку операції з поліпшення і ремонтів основних засобів?

На підставі яких норм здійснюється документальне оформлення господарських операцій із ремонту та поліпшення основних засобів (далі – ОЗ)? Який порядок відображення таких операцій у бухобліку?

Виходячи з Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектора, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.15 р. № 11 (далі – Методрекомендації № 11), бухгалтер для правильного відображення в бухобліку господарських операцій з поліпшення чи ремонту об’єкта ОЗ повинен мати рішення керівника бюджетної установи, оформлене у законний спосіб, про характер і ознаки здійснюваних суб’єктом держсектора робіт (послуг): дефектний акт, експертизу тощо, а також, як підкріплення до цього, детальні розрахунки до кошторису за відповідними напрямами видатків, договір про закупівлю робіт, послуг.

Усі інші дії (господарські операції) бюджетної установи будуть проводитись у послідовності, визначеній містобудівельним і бюджетним законодавством.

Основними документами, що регулюють механізм проведення видатків на капітальне будівництво, залишається Порядок державного фінансування капітального будівництва, затверджений постановою КМУ від 27.12.01 р. № 1764, а також відповідні окремі порядки і розпорядчі документи Казначейства щодо здійснення казначейського обслуговування видатків, обліку зобов’язань розпорядників бюджетних коштів державного і місцевих бюджетів.

Настанови щодо підстав відображення в бухобліку операцій із ремонту та поліпшення основних засобів надано в розд. VI Методрекомендацій № 11. Зокрема, у п. 1, 2, 3 цього розділу визначено таке:

  • приймання закінчених робіт із ремонту та поліпшення ОЗ (модернізація, добудова, реконструкція тощо) оформлюється відповідним первинним документом;
  • роботи з поліпшення об’єкта ОЗ (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) здійснюються за рахунок капітальних витрат, передбачених у кошторисах на виконання зазначених робіт;
  • витрати з виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт, зокрема поліпшення ОЗ (модернізація, добудова, реконструкція тощо), є однією із складових формування вартості зазначених робіт у кошторисах на їх виконання;
  • вартість робіт, що приводять до збільшення очікуваних майбутніх вигід від об’єкта ОЗ, включається до капітальних інвестицій із майбутнім збільшенням первісної вартості ОЗ;
  • підставою для визнання витрат, пов’язаних із поліпшенням ОЗ, є збільшення внаслідок цих витрат очікуваного строку корисного використання об’єкта, кількості та/або якості робіт, послуг, які надаються цим об’єктом.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали