Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підвищення акцизу на пальне коштуватиме аграріям 14 млрд грн додаткових витрат

Увага!
11.07.2024

Українські аграрії стурбовані підвищенням акцизу на пальне та його впливом на собівартість аграрної продукції, – зазначають у Комітеті з питань аграрної та земельної політики.

Зокрема, на розгляд Верховної Ради підготовлено законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку (реєстр. № 11256-2),який розроблено на виконання додатку XXVIII до гл. 4 «Оподаткування» розд. V «Економічне і галузеве співробітництво» Угоди про асоціацію імплементація положень Директиви Ради № 2003/96/ЄС від 27.10.2003 про реструктуризацію системи Співтовариства щодо оподаткування енергопродуктів та електроенергії.

Проектом закладається поетапне підвищення акцизів на різні види пального до 01.01.2028. На кінцевому етапі акциз на бензин становитиме 359 євро за 1 000 л, на дизельне пальне – 330 євро за 1 000 л, на скраплений газ – 70 євро за 1 000 л.

До Комітету вже звернулись профільні аграрні організації та асоціації, які зазначають, що наслідком підвищення розміру акцизних ставок на пальне до 2028 року призведе до додаткових витрат для товаровиробників у розмірі понад 13 млрд грн щороку. Оскільки в структурі собівартості сільськогосподарської продукції пальне займає до 10 %, собівартість виробництва і реалізація вже цьогорічної продукції тільки за рахунок «паливного» фактору може зрости на декілька відсотків.

За розрахунками експертів внаслідок такого зростання паливного акцизу протягом 2025 року аграрії сплатять додаткових 5,5 млрд грн, а починаючи з 2028 року – додаткових 14 млрд грн.

В умовах війни, постійних терористичних обстрілів з боку ворога, зростання вартості засобів виробництва, знищення інфраструктури, відключень електроенергії підвищення паливного акцизу матиме негативний вплив на виробництво аграрної продукції та забезпечення продовольчої безпеки країни і значно послабить конкурентоспроможність українських агровиробників.

Так, Україна крок за кроком йде на шляху євроінтеграції та поступово здійснюється процес імплементації законодавства Європейського Союзу. Водночас положеннями Директиви № 2003/96/ЄС передбачено можливість встановлення спеціальних знижених ставок акцизного податку для сільськогосподарської техніки, яка задіяна в обробці полів та для якої встановлена мінімальна ставка податку на рівні 21 євро за 1 000 літрів дизпалива. Саме ця ставка застосовується зараз, зокрема в Румунії, а в Польщі фермерські господарства отримують відшкодування паливного акцизу в повному обсязі і фактично його не сплачують.

У Європейському Союзі аграрні бізнеси, які не користуються дорогами загального значення, сплачують лише 50 % встановленого акцизу. В Україні аграрії вже сплачують значно більше, ніж їхні європейські колеги.

У країнах Східної Європи, таких як Литва, Латвія, Румунія, акциз складає не більше 60 євро на тисячу літрів, тоді як в Україні бізнес змушений платити 139 євро на тисячу літрів.

Якщо до 2028 року акциз буде збільшено до 330 євро за тисячу літрів, то український бізнес сплачуватиме в 5 разів більше, ніж європейські підприємства.

Таким чином, запропоновані норми проекту ставлять буквально на коліна українські аграрні підприємства та позбавляють можливості конкурувати на європейському та міжнародному ринках сільськогосподарської продукції. А особливо це вплине на збільшення вартості продукції для українських споживачів.

Зрозуміло, що кошти зараз потрібні для оборони, але українські асоціації та організації внесли пропозиції, щоб після закінчення війни ставка акцизу не перевищувала 50 %. Це допоможе бізнесу та товаровиробникам краще планувати свою діяльність.

Усі пропозиції та поправки народних депутатів України – членів Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики – до зазначеного законопроєкту не підтримано.

Верховна Рада


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
08.05.2025
Планують створити держорган для перевірок з питань санітарного контролю
В Україні продовжують на законодавчому рівні приводити систему громадського здоров’я до європейських стандартів. Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування запропонував парламенту розглянути у першому читанні законопроєкт № 13205 щодо держ...
08.05.2025
Раді пропонують прийняти законопроєкт щодо захисту прав на землю власників зруйнованої нерухомості
Законопроєктом, зокрема, пропонується дозволити протягом дії воєнного стану безоплатну передачу земельних ділянок державної, комунальної власності колишнім власникам зруйнованих об’єктів 6 травня 2025 року Комітет з питань аграрної та земельної політики на своєму засіданні у режимі відеоконфер...
07.05.2025
Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації
Нововведення в постанові КМУ від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»: що змінилося? Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників Зміни щодо бронювання з 05....
Кращі матеріали
Центр сповіщень