Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ПДВ замість податку з обороту: альтернативні рішення для збільшення податкових надходжень до бюджету

21.08.2024

Бізнес закликає знайти альтернативні шляхи збільшення податкових надходжень до бюджету замість тих, що прописані в урядовому законопроєкті № 11416. Додаткові 145 млрд грн надходжень, які його ініціатори вважають метою запропонованого рішення, можна отримати іншим шляхом. Зокрема, замість збільшення податку з обороту бізнес пропонує підвищити на 3 % ПДВ, оптимізувати деякі бюджетні витрати, залучаючи інші джерела фінансування зарплат держслужбовців, і дозволити ОМС самостійно адмініструвати місцеві податки.

Про це повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, посилаючись на пропозиції, озвучені українським бізнесом на  зустрічі між представниками влади та Української Ради бізнесу.

І підкреслила – бізнес на сьогодні закликає владу переглянути кроки, які було запропоновано в урядовому законопроєкті № 11416, зареєстрованому наприкінці липня. Серед таких кроків, зокрема, підвищення ставки військового збору до 5 % і обов’язок сплати військового збору юридичними особами – 1 % доходу від будь-якої діяльності для платників податку на прибуток підприємств та платників єдиного податку третьої та четвертої групи, 5 % в розрахунку двох мінімальних заробітних плат на місяць ФОП – єдинників першої, другої та четвертої групи, 1 % для ФОП – єдинників третьої групи.

«Бізнес, який працює «в білу», розуміє важливість збільшення податкових надходжень до бюджету, оскільки це означає додаткові кошти для військових. Водночас якщо здійснювати заходи щодо цього невиважено, такий бізнес буде змушений конкурувати з сірим бізнесом. І ця конкуренція не буде на користь першим», – зазначила Шуляк.

Бізнес, за її словами, по-перше, називає завищеними і помилковими розрахунки щодо потенційних надходжень, які надали автори урядового законопроєкту. По-друге, запровадження змін, які мають на меті досягти 145 млрд грн надходжень до бюджету, можуть не збільшити надходження, а суттєво нашкодити самому бізнесу.

«Найбільш шкідливими змінами бізнес вважає збільшення військового збору з 1,5 % до 5 %, а також введення сплати військового збору юрособами у розмірі 1 % від обороту. Шкодитимуть бізнесу також зміни, направлені на навантаження особистих доходів – доходи ФОП, які є платниками єдиного податку. Це ФОП – єдинники першої, другої та четвертої групи у розмірі 5 % з розрахунку двох мінімальних зарплат на місяць, ФОП – єдинники третьої групи з розрахунку 1 % від розміру доходів», – повідомила парламентарка.

Не менш катастрофічними можуть бути додаткові галузеві навантаження. Зокрема, йдеться про введення військового збору для тих, хто торгує ювелірними виробами із золота, платини і дорогоцінного каміння – 30 % від вартості реалізованих виробів, з продажу нерухомого майна – 5 % від доходу, постачальниками мобільного зв’язку – 5 %.

«Йдеться, наприклад, про додаткове оподаткування мобільного зв’язку, ювелірки тощо. На мою думку, не є правильним, що одна галузь підпадає під додаткове податкове навантаження, інша – ні. Бізнес тут зі мною повністю солідарний», – зауважила Олена Шуляк.

Серед можливих альтернатив бізнес пропонує замість збільшення податку з обороту збільшення на 3 % ставки ПДВ – такий досвід у України вже був і він показує, що це реальна і менш шкідлива для бізнесу альтернатива. Це дасть змогу збільшити податкові надходження на 45 млрд грн.

Крім цього, можливо скасувати кешбек, що дасть збільшення надходжень на 20 млрд грн. Також серед можливих варіантів – додаткові фінансові запозичення України, реструктуризація її боргу перед МВФ, оптимізація бюджетних витрат.

Депутати також зазначають, що потрібна детінізація бізнесу – неоподатковані доходи фізичних осіб, які вони отримують внаслідок незареєстрованої підприємницької діяльності. Крім цього, потрібна детінізація таких галузей як тютюнова, нелегальних АЗС, торгівля спиртними напоями. Це ефективно, але для цього потрібне політичне рішення.

Шуляк наголосила – одним з найбільш ефективних заходів може бути передача повноважень по адмініструванню місцевих податків. ОМС, за її словами, неодноразово говорили про актуальність цього кроку. Йдеться, зокрема, про адміністрування майнових податків, податку на землю тощо.

«Податкова на сьогодні адмініструє ці податки не завжди ефективно, але потенціал збору там набагато вищий. Але з ДПС ми поки не можемо дійти згоди у цьому питанні. Якщо нам це вдасться ми зможемо залучити до бюджету додаткові 25 млрд грн», – резюмувала Шуляк.

«Слуга Народу»


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
07.05.2025
Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації
Нововведення в постанові КМУ від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»: що змінилося? Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників Зміни щодо бронювання з 05....
06.05.2025
Оприлюднено проєкт змін до переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2025 рік
Як вплине ліцензування та квотування експорту металобрухту на економіку? Чи вирішує нова постанова проблему регулювання цієї сфери? Більше за темою: Валютні обмеження щодо операцій експорту та імпорту товарів Імпорт енергообладнання, складових до БПЛА і деяких інших товарів звільнено від ПДВ та вв...
06.05.2025
Працівникам планують надати право на відкликання заяви про звільнення
Чи має працівник право змінити рішення про звільнення? Як новий законопроєкт вплине на трудові відносини? Більше за темою: Звільнення працівників: покроковий алгоритм дій Звільнення працівників за скороченням під час призупинення трудового договору Відкликання заяви на звільнення: коли можливо та...
Кращі матеріали
Центр сповіщень