Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Якщо договір дарування нерухомості укладений та розірваний у цьому ж році

У листі ДФC від 15.04.2016 р. № 3940/Г/99-99-17-03-03-14 розглянуто питання щодо оподаткування ПДФО прийнятого у дарунок від фізособи, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення, нерухомого майна, та розірвання у цьому ж році договору дарування.

Податківці нагадали, що за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати у майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатне майно (дарунок) у власність (п. 1 ст. 717 ЦКУ). Такий договір укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (п. 2 ст. 719 ЦКУ).

Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача, зокрема, з моменту такого посвідчення (ст. 334 ЦКУ).

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Розірвання договору допускається, зокрема, лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 651 ЦКУ).

Відповідно до ст. 654 ЦКУ зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта дарування, що приймається у дарунок обдаровуваними, які не є членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення (пп. 174.2.2 ПКУ).

Відповідальними за сплату та перерахування ПДФО до бюджету є обдаровані, як отримали дарунок.

Дохід у вигляді прийнятого у дарунок майна у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається у річній податковій декларації (далі – декларація про доходи), крім передбачених п. 174.3 ПКУ випадків.

Доходи, що оподатковуються ПДФО, підлягають оподаткуванню й військовим збором (1,5% об’єкта оподаткування).

Згідно з запитом, фізособою- резидентом, що не є членом сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, 18.02.2015 р. було отримано у дарунок нерухоме майно (нежитлове приміщення) на підставі договору дарування та витягу з Держреєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, вартість якого є об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором.16.12.2015 р. договір дарування від 18.02.2015 р. було розірвано. 

Тому податківці дішли висновку: обов’язку з подання декларації про доходи та визначення податкового зобов’язання з ПДФО не виникає.

У той же час вони відмітили, що порядок повернення платникам податку помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань відповідно до ст. 43 ПКУ затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2015 р. № 1146.
 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
13.05.2025
Строкові трудові договори та коли вони запроваджуються
Трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, установлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Ці норми ст. 23 КЗпП роз’яснили посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій...
13.05.2025
Як бізнесу захистити себе в господарському суді
У разі неможливості вирішити питання у досудовому порядку сторони можуть звернутися до господарського суду. Звернення до господарського суду – це важливий інструмент захисту порушених прав та інтересів суб’єктів господарювання. Проте перш ніж подати позов, сторони повинні оцінити можливі...
13.05.2025
Що робити в разі звільнення сумісника з основного місця роботи
Працівника доцільно звільнити з посади за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи за новим трудовим договором, ураховуючи вимоги ст. 24 КЗпП. Відповідно до вимог ст. 1021 КЗпП сумісництвом вважається виконання працівником, окрім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового д...
Кращі матеріали
Центр сповіщень