Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Захист держави – обов’язок громадян

07.05.2018

Кожному жителю планети хочеться насолоджуватися мирним небом, виховувати дітей, піклуватися про батьків, тобто щоб життя було повноцінним та радісним. На жаль, сучасні реалії змушують захищатися від війн, інших агресивних дій. Розглянемо, що передбачають нормативні акти задля забезпечення такого захисту.

За ст. 17 Конституції оборона нашої держави, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладається на Збройні сили України (далі – ЗСУ). Водночас за ст. 65 Конституції захист Вітчизни визначено обов’язком громадян.

На виконання цих конституційних норм Законом від 25.03.92 р. № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі – Закон № 2232) передбачено, що складовими військового обов’язку, зокрема, є приписка до призовних дільниць, проходження військової служби (у т. ч. у військовому резерві), виконання цього обов’язку в запасі, дотримання правил військового обліку.

Також деякі категорії громадян вправі задля виконання своїх обов’язків перед суспільством проходити альтернативну службу (замість строкової) відповідно до Закону від 12.12.91 р. № 1975-ХІІ «Про альтернативну (невійськову) службу».

Такий обов’язок не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають у нашій державі. Водночас ці особи можуть проходити службу добровільно (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу ЗСУ. 

Розглянемо, на які категорії поділяються громадяни, які виконують завдання та функції щодо захисту миру на рідній землі. За визначенням ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 це:

Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
Готові рішення
і приклади
Миттєва активація
доступу
Можливість задати
питання експерту
Щоденні
оновлення
Доступ до ексклюзивних
матеріалів
Відкритий архів
матеріалів c 2015 року
Нове
18.11.2024
Звільнення через порушення роботодавцем умов трудового договору
Розірвання трудового договору на вимогу працівників у зручний для них строк у зв’язку з порушенням їхніх трудових прав є основною причиною звільнення в установах  і на підприємствах, що стоять на межі банкрутства, оскільки працівники намагаються отримати максимальні матеріальні вигоди, пе...
01.05.2024
Практика надання відпустки за ненормований робочий день
Працівникам яких категорій та за яких умов може надаватися передбачена законодавством відпустка за роботу понад установлену норму часу? Якими нормативними актами регулюється її надання? Ці питання з року в рік залишаються актуальними, тож розглянемо їх у консультації. Щорічні та додаткова соціальна ...
04.12.2023
Стажування: види, особливості та оформлення
Стажування є однією з форм отримання та підвищення професійних навичок працівника. Між тим, непоодинокими є випадки, коли під стажуванням, яке має свої особливості, деякі роботодавці намагаються приховати неоформлені трудові відносини. Іншою проблемою є неправильне оформлення або організація стажува...