Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи можна не платити за оренду під час карантину

Карантин

14.04.2020 2557 0 4


2 квітня 2020 року набув чинності Закон від 30.03.20 г. № 540-IX (далі – Закон № 540). Одне з його нововведень – можливість не сплачувати орендну плату в період карантину. Проте це не означає, що тепер усі орендарі автоматично звільняються від обов'язку платити за користування орендованим майном. У законі йдеться тільки про можливість. Тому питання про звільнення від орендної плати необхідно вирішувати виключно зі своїм орендодавцем.


Запитання – відповіді

У яких випадках орендар може не сплачувати орендну плату?

Орендар може не платити за оренду тільки в тому випадку, якщо домовиться про це з орендодавцем.

Пояснимо докладніше. Згідно з п. 5 Закону № 540 з моменту встановлення карантину (з 12.03.20 р.) і до його закінчення орендар може бути звільнений від плати за користування майном на підставі ч. 6 ст. 762 ЦК.

Про що ж свідчить ця норма ЦК? Про те, що орендар звільняється від орендної плати за весь час, коли він не міг користуватися майном через обставини, за які він не відповідає.

Тобто орендар може бути звільнений від орендної плати на період карантину в тому випадку, якщо він не може використовувати орендоване приміщення (інше майно) або має обмежений до нього доступ саме у зв'язку з карантином. Наприклад, якщо вид господарської діяльності, який провадить орендар, потрапив під заборону в період карантину або в цей період немає можливості приймати відвідувачів (клієнтів). Проте в будь-якому випадку останнє слово в цьому питанні – за орендодавцем.

Які документи необхідно подати орендодавцеві, щоб він скасував плату за оренду майна на період карантину?

Універсального пакета документів, який допоміг би «розчулити» орендодавця, не існує. Усе залежить від конкретної ситуації. Проте в будь-якому випадку необхідно звернутися до орендодавця з листом. У листі орендар повинен зазначити, що в нього немає можливості користуватися майном у період карантину, і підкріпити свої слова доказами. Типова форма такого листа не затверджена, тому його можна скласти в довільній формі (див. зразок 1). До листа необхідно додати наказ про зупинення діяльності на період карантину.

ЗРАЗОК 1

ТОВ «Фараон»
код ЄДРПОУ 22222222
м. Харків, вул. Квітів, 29

кому: ТОВ «Соловей»
код ЄДРПОУ 33333333
м. Харків, вул. Сонячна,20

Заява
про звільнення від орендної плати

02.01.20 р. між ТОВ «Соловей» (далі – Орендодавець) та ТОВ «Фараон» (далі – Орендар) було укладено договір оренди (далі – Договір) приміщення загальною площею 52 м2, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Квітів, буд. 134 (далі – Приміщення).

Приміщення було взято в оренду для розміщення в ньому салону краси, власником якого є Орендар. Проте у зв’язку із забороною здійснювати побутове обслуговування населення (у т. ч. надавати послуги в сфері краси), введеною постановою КМУ від 11.02.20 р. № 211, салон призупинив свою діяльність на період з 12.03.20 р. до дати закінчення карантину. Протягом цього періоду Орендар не має змоги користуватися орендованим приміщенням.

Згідно з п. 5 Закону від 30.03.20 р. № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», з моменту встановлення карантину, введеного постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Постанова № 211), і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном на підставі ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України (далі – ЦК).

Відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦК наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Крім того, відповідно до Закону від 17.03.20 р. № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» карантин, запроваджений Постановою № 211, віднесено до форс-мажорних обставин. Тобто до обставин непереборної сили, які є підставою для звільненная сторони від відповідальності за порушення зобов’язання згідно із законом (ст. 617 ЦК), а також з п. 8.7 Договору.

На підставі вищевикладеного ПРОСИМО:

Звільнити ТОВ «Фараон» від орендної плати за користування Приміщенням на період карантину, запровадженого Постановою № 211, з 12.03.20 р. до його завершення.

Додаток:

  1. Копія наказу про призупинення діяльності ТОВ «Фараон» від 12.03.20 р.

Вивчіть умови договору! У договорі оренди може бути умова про звільнення від орендної плати за періоди, коли орендар з незалежних від нього причин не міг користуватися предметом оренди. Або в договорі може бути передбачена зміна розміру орендної плати у разі, коли орендар не може з поважних причин використовувати орендоване майно.

Якщо орендодавець погодиться скасувати орендну плату на період карантину, як це оформити?

Якщо сторони домовилися про скасування орендної плати, їм необхідно внести зміни до договору оренди. Зробити це потрібно шляхом укладення додаткової угоди (див. зразок 2).

ЗРАЗОК 2

Додаткова угода № 1
до договору оренди від 03.01.20 р. № 12

Товариство з обмеженою відповідальністю «Соловей» в особі директора Прядка Олега Вікторовича, який діє на підставі статуту (надалі іменується Орендодавець), з однієї сторони, і Товариство з обмеженою відповідальністю «Фараон» в особі директора Краська Сергія Олександровича, який діє на підставі статуту (надалі іменується Орендар), з іншої сторони, що є сторонами договору оренди від 03.01.20 р. № 12 (далі – Договір), вирішили укласти цю додаткову угоду (далі – Угода) про таке:

1. З моменту встановлення карантину, введеного постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (з наступними змінами і доповненнями), а саме з 12.03.20 р. і до його завершення в установленому законом порядку Орендар звільняється від плати за користування приміщенням загальною площею 52 м2, розташованим за адресою: м. Харків, вул. Квітів, буд. 134.

2. Угода є невід’ємною частиною Договору і набуває чинності з моменту її підписання сто­ронами.

3. Усі інші умови Договору залишаються без змін. Сторони підтверджують свої зобов’язання за ним.

<...>

Якщо орендодавець не згоден скасувати орендну плату на період карантину, чи є в орендаря шанси добитися її скасування через суд?

Так, такий шанс в орендаря є – за умови, що він дійсно не може користуватися орендованим майном саме у зв'язку із запровадженням карантину.

Майте на увазі! Суд вирішуватиме питання про скасування орендної плати виходячи з особливостей кожної ситуації.

Наприклад, в орендованому приміщенні розміщено фітнес-клуб, власником якого є орендар. У цьому випадку орендар не може використовувати орендоване приміщення, оскільки Кабмін на період карантину заборонив провадити таку діяльність.

Висновки

З моменту установлення карантину і до його закінчення орендар може бути звільнений від плати за користування майном на підставі ч. 6 ст. 762 ЦК. Проте отримати таке звільнення можна тільки зі згоди орендодавця. Якщо він згоден, тоді сторонам необхідно внести відповідні зміни до договору оренди шляхом оформлення додаткової угоди.

Зразок 1.doc
Завантажити
Зразок 2.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу