Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Багатосторонні договори: особливості та види

09.06.2020 2117 0 0

Цивільне законодавство України, поряд зі звичними для багатьох двосторонніми договорами, припускає укладення й багатосторонніх, у яких беруть участь більш як дві сторони До таких правочинів застосовуються загальні положення про договір, якщо це не суперечить їх багатосторонньому характеру. Проте ці правочини мають і свої, притаманні лише їм, особливості.

Договір – один з основних документів у діяльності більшості підприємств (установ, організацій) незалежно від їх форми власності. Саме через договірні відносини реалізується значна частина статутних функцій, придбаваються/реалізуються товари (послуги) або виконуються/замовляються певні види робіт. Тому, щоб уникнути конфліктних ситуацій, а також можливих санкцій від контрагентів чи конт-ролюючих органів, слід серйозно ставитися до оформлення документів і, насамперед, договорів.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу (далі – ЦК) цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, передбачених актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов’язків (юридичним фактом) є договір.

Юридичними фактами в цивільному праві визнаються обставини, з якими норми цивільного права пов’язують установлення, зміну, припинення, поновлення тощо цивільних прав та обов’язків. Із цього випливає, що зобов’язання виникають, зокрема, і з договору (ст. 509 ЦК), і тому на договір поширюються загальні положення ЦК про зобов’язання.

Основними нормативними актами, що регулюють порядок та особливості укладання договорів, є ЦК та Господарський кодекс (далі – ГК). Причому ЦК регламентує порядок укладення договорів (цивільно-правових договорів, далі – ЦПД), а ГК – господарських договорів. Так, ст. 626 ЦК установлено, що договір є домовленістю двох або більше сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Також відповідно до ст. 67 ГК відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Тож підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов’язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. Нагадаємо, що відповідно до ст. 55 ГК суб’єктами господарювання є також державні та комунальні підприємства, установи, організації.

Повна версія доступна тільки передплатникам