Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Розмежування базових професій для оплати праці

26.06.2019 541 0 0

Оплата праці за професіями та галузями: запитання-відповіді (частина сьома)

Похідні слова до базових професійних назв робіт, які наведено в Національному класифікаторі ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327 (далі – ДК 003:2010), є дуже важливими для оплати праці найманих працівників. Визначаючи розмір заробітку для певних працівників на підприємстві, в установі, організації (далі – установа), роботодавець стикається з невеликою, на перший погляд, проблемою правильного (здебільшого необхідного) розмежування за категоріями певних посад у межах однієї професії, оскільки таке розмежування сприяє як продуктивності праці, так і мотивуванню працівників. Для цього використовують похідні слова до базових професійних назв робіт.

Вимогами ДК 003:2010, а саме додатком В (обов’язковий), передбачено, що роботодавець може використовувати похідні слова до базових професійних назв робіт, наявних у ДК 003:2010. Серед таких застосовуються: бригадний, віце-, гірничий, головний, дільничний, другий, заступник, змінний, молодший, помічник, провідний, стажист (застосовується до назв робіт розділів «Професіонали» та «Фахівці» на час проходження стажування із збереженням коду базової професійної назви роботи), старший, учень (застосовується до назв робіт робітників середньої кваліфікації на час проходження первинної професійної підготовки особами, яких прийнято на роботу) інші.

На перший погляд, використання наведених вище похідних слів не потребує будь-яких додаткових роз’яснень. Водночас виникають ситуації, коли працівники кадрових служб не здатні правильно використовувати похідні слова до професій, на що вказують фахівці, уповноважені на відповідні перевірки дотримання вимог трудового законодавства, і що призводить до порушень в оплаті праці.

Наприклад, чи можна використовувати похідні слова «старший» і «молодший» до професій керівного складу? Чи можуть похідні слова «головний», «заступник» і «помічник» рівноцінно застосовуватися до назв посад, які вимагають від працівників яких обов’язкову повну вищу освіту за освітньо-кваліфікаційними рівнями магістра або спеціаліста?

Наведемо деякі приклади найбільш уживаних професійних назв робіт, які містяться в ДК 003:2010 з наведеними вище похідними словами:

Повна версія доступна тільки передплатникам