Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Перший день непрацездатності повністю відпрацьовано: коли починати відлік 5 днів?

22.12.2018 3609 3 5


Працівник оформив листок непрацездатності (далі – ЛН) після закінчення робочого дня, який він повністю відпрацював. Тобто перший день непрацездатності збігається з відпрацьованим робочим днем. З якого дня в такому разі починати відлік 5 днів тимчасової непрацездатності, що оплачується коштом роботодавця: із дня «відкриття» ЛН чи з наступного дня?


Щоб відповісти на це запитання, скористаємося роз’ясненням, наданим у листі ФСС від 10.09.18 р. № 6-14/Н-1231з-1589.

Насамперед нагадаємо, що відповідно до ст. 15 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) роботодавець зобов’язаний надавати та оплачувати застрахованим особам (далі – ЗО) у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення згідно з цим Законом.

Право громадян на матеріальне забезпечення та соціальні послуги зі страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом (абзац другий ч. 1 ст. 19 Закону № 1105).

Зазначене матзабезпечення ЗО, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та надається за основним місцем роботи (діяльності) (ст. 30 Закону № 1105).

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується ФСС застрахованим особам починаючи з 6-го дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі – МСЕК) інвалідності (установлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення ЗО в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, установлених законодавством (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку ЛН (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджено наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455 (далі – Інструкція № 455), а Інструкцію про порядок заповнення листка непрацездатності – спільним наказом МОЗ, Мінпраці та соцполітики, ФСС з ТВП, ФСС від нещасних випадків від 03.11.04 р. № 532.

У разі захворювання чи травми на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності МСЕК оформлюється ЛН, що обраховується в календарних днях. Видається він у день установлення непрацездатності, крім випадків лікування у стаціонарі (п. 2.1, 2.5 Інструкції № 455).

Особам, які звернулися за медичною допомогою та визнані непрацездатними після завершення робочого дня, ЛН може видаватись, за їх згодою, з наступного календарного дня (п. 2.6 Інструкції № 455).

Отже, якщо застрахована особа не виявила бажання отримати ЛН з наступного робочого дня (у нашій ситуації його видано працівникові після закінчення робочого дня), тимчасова непрацездатність у ЗО розпочинається із дня видачі ЛН (установлення тимчасової непрацездатності), тобто перший день непрацездатності збігається з відпрацьованим робітником днем.

У такому разі допомога надається ЗО із другого дня тимчасової непрацездатності. Адже таке матеріальне забезпечення має компенсувати втрату заробітку, а в перший день страхового випадку працівник відпрацював повний робочий день згідно із графіком його роботи, і за це йому має бути нарахована зарплата. Водночас відлік календарних днів тимчасової непрацездатності (перших 5 календарних днів, що оплачуються коштом роботодавця) починається з дати видачі ЛН.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 3