Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

ПДФО: доходи, що не обкладаються податком, податкова знижка і новий строк декларування

Карантин

14.04.2020 606 0 1

Доходи, що не обкладаються ПДФО

Закон від 17.03.20 р. № 532-IX (набув чинності з 1 квітня 2020 року) вніс зміни до розд. IV Податкового кодексу (далі - ПК). Верховна Рада раптом зрозуміла, що вартість безплатних ліків і безплатного лікування не повинна включатися до оподатковуваного доходу фізособи-пацієнта. Також були ощасливлені і самозайняті фізособи, які перебувають на загальній системі оподаткування.

Пункт 165.1 ПК був доповнений двома новими підпунктами – пп. 165.1.60 та 165.1.61. Згідно із цими підпунктами до оподатковуваного доходу платника ПДФО не включається:

  • вартість безплатно наданих (переданих) департаментами охорони здоров'я держадміністрацій та/або суб'єктами господарювання, що мають медичну ліцензію, ліків, медвиробів і допоміжних засобів, а також послуг у системі охорони здоров'я, наданих кінцевому споживачеві (пацієнтові). При цьому лікування може здійснюватися також у рамках програми медичних гарантій;
  • вартість ліків, медвиробів і допоміжних засобів, безплатно наданих (переданих) закупівельною організацією на користь суб'єктів господарювання, які мають медичну ліцензію, для виконання програм і здійснення централізованих заходів щодо охорони здоров'я.

Отримані суб'єктами господарювання, що мають медичну ліцензію, товари повинні відповідати одночасно двом умовам. А саме вони повинні:

  • на день укладення договору про закупівлю бути включені до Переліку лікарських засобів, медвиробів і допоміжних засобів до них, які купуються за кошти держбюджету для виконання програм і здійснення централізованих заходів щодо охорони здоров'я, затвердженого Кабміном. Сьогодні діє «антикоронавірусний» Перелік, затверджений постановою КМУ від 20.03.20 р. № 225;
  • придбані закупівельною організацією за рахунок коштів держбюджету, передбачених для виконання програм і здійснення централізованих заходів щодо охорони здоров'я.

Для довідки. Програма медичних гарантій передбачає, що Національна служба здоров’я України (далі – НСЗУ) повинна купувати медпослуги в закладах охорони здоров’я всіх рівнів надання медичної допомоги і будь-якої організаційно-правової форми (крім бюджетної установи) і форми власності, оплачуючи їх за договором постачальника з НСЗУ. Процедура закупівель медичних послуг вимагає, щоб постачальники дотримувалися умов договору постачання послуг і специфікацій на конкретні послуги/групи послуг. Але чи буде програма медичних гарантій упроваджуватися в життя, стане ясно найближчим часом.

Нова податкова знижка

Закон № 540 (діє з 2 квітня 2020 року) доповнив підрозд. 1 розд. XX ПК новим п. 11, який дозволяє фізособам-благодійникам отримати право на податкову знижку.

Згідно із цією нормою податковою знижкою можуть скористатися фізособи, які пожертвували гроші або різні товари (лікарські засоби, антисептики, засоби захисту, медичне обладнання тощо) за переліком, установленим Кабміном. До кола осіб, яким можна передати пожертвування, увійшли:

  • громадські об'єднання;
  • благодійні організації;
  • МОЗ;
  • інші центральні органи виконавчої влади, що реалізовують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням;
  • закупівельна організація;
  • заклади охорони здоров'я державної та/або комунальної власності;
  • департаменти охорони здоров'я держадміністрацій.

За результатами року! Фізособи-благодійники мають право на податкову знижку (тобто на повернення частини ПДФО, що потрапив до бюджету) у повному обсязі без обмежень, визначених пп. 166.3.2 ПК. І це право можна реалізувати за результатами 2020 року. Проте тільки в тому випадку, якщо благодійна передача грошей (товарів) відбулася в період дії карантину, установленого Кабміном на всій території України з метою запобігання розповсюдженню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Нові строки декларування і сплати податку

Для фізосіб, які зобов'язані подавати декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік, крайній термін її подання перенесено на два місяці вперед (п. 523 підрозд. 10 розд. XX ПК, зміни внесено Законом від 17.03.20 р. № 533-IX). Тепер це не 30.04.20 р., а 30.06.20 р. (вівторок).

Відповідно, крайній термін сплати ПДФО та військового збору за декларацією – не 31.07.20 р., а 30.09.20 р., середа (див. «Декларація про доходи фізособи за 2019 рік: що про неї потрібно знати»).

Цією поблажкою можуть скористатися не тільки звичайні фізособи, але й ті, хто провадить незалежну професійну діяльність (нотаріуси, адвокати, арбітражні керуючі, аудитори, бухгалтери, оцінювачі, медики тощо).

Додамо, що коли декларація за 2019 рік подається фізособою тільки для отримання податкової знижки, то її можна подати до кінця 2020 року.

Що це все дасть фізособам

Самозайняті особи – медики (як підприємці, так і «незалежні професіонали», що сплачують ПДФО) не повинні будуть включати до свого доходу все отримане в рамках боротьби з коронавірусною інфекцією. Це добре.

Добре також те, що держава подумала про звичайних фізосіб-благодійників. У будь-якому разі частину своїх витрат вони зможуть повернути шляхом застосування податкової знижки.

Та й те, що термін декларування доходів фізосіб і сплати ПДФО пересунуто, теж чогось варте. Сподіваємося, до того моменту карантин буде знято і все повернеться на круги своя.


Коментарі до матеріалу