Як нарахувати лікарняні особам, оформленим за ЦПД
На сьогодні існує проблема розрахунку середньої зарплати та оплати лікарняних листків фізособам, що виконують роботу за цивільно-правовими договорами (далі – ЦПД). Лист № 571 частково проливає світло на цю проблему.
З тексту листа ми робимо висновок, що при розрахунку середньої зарплати необхідно керуватися даними, відображеними в таблицях 5 та 6 Звіту з ЄСВ. Розрахунковий період визначається за відомостями про початок і закінчення дії ЦПД (таблиця 5), а дані про нарахований дохід у вигляді винагороди за ЦПД і кількість календарних днів беремо з таблиці 6.
Крім того, зважаємо на страховий стаж! У Листі № 571 Мінсоцполітики звертає увагу на прив’язку страхового стажу до мінімального страхового внеску. Календарний місяць у повному обсязі увійде до страхового стажу тільки в тому випадку, якщо за таку застраховану особу сплачено ЄСВ, обчислений з доходу в розмірі не менше за МЗП. Проте, як ми пам’ятаємо, вимога доплачувати ЄСВ до мінімального страхового внеску за цією категорією застрахованих осіб (так звані договірники) законодавством не передбачена. Отже, нараховуючи договірникові дохід у розмірі, меншому від МЗП, бухгалтер обґрунтовано не збільшує ЄСВ. Таким чином, для правильного розрахунку середньої зарплати договірник повинен принести до бухгалтерії не тільки лікарняний листок, але й довідку форми ОК-7 (додаток 2 до Положення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду від 18.06.14 р. № 10-1).
У своєму листі Мінсоцполітики роз’яснило, як виплачувати лікарняні за ситуації, коли виконання робіт (надання послуг) триває більше місяця і на проміжному етапі неможливо або складно встановити відсоток виконання робіт. А отже, не можна нарахувати «проміжну» винагороду за виконану частину робіт.
Пояснимо на прикладі. Припустимо, державне підприємство (далі – ДП) уклало договір з фізособою на строк 9 місяців (із січня по вересень 2018 року). За цей час фізособа, яка має необхідні знання і досвід, повинна контролювати процес вирощування малька до риби певного розміру і ваги. Після закінчення договору ДП зобов’язується виплатити фізособі винагороду у розмірі 45 000 грн. У такій ситуації неможливо зміряти відсоток виконання роботи щомісячно, щоб провести частковий розрахунок із фізособою. Тому, якщо такий договірник надасть лікарняний листок, наприклад, за лютий (тобто до закінчення строку дії договору), то ДП зможе нарахувати і виплатити йому лікарняні тільки у вересні, коли роботи будуть прийняті. Тоді у Звіті з ЄСВ буде відображене нарахування винагороди за договором, розбите за місяцями.
Також Мінсоцполітики вважає, що договірник може надати лікарняний листок як за своєю хворобою, так і по догляду за хворою дитиною або з причиною непрацездатності «вагітність і пологи». А ще рекомендує за лікарняними листками договірників подавати до регіональної дирекції ФСС не тільки заявку-розрахунок, а й копії таблиць 5 з даними про таких осіб.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року