Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як провести загальні збори в умовах карантину

Карантин

25.03.2020 3239 0 1

Практична ситуація

Товариству з обмеженою відповідальністю потрібно провести загальні збори учасників. Як це зробити в умовах запровадженого на території України карантину?

Це можна зробити за допомогою відеоконференції. З’ясуймо разом, як це відбувається та чим передбачено.

Дійсно, постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 по всій території України до 03.04.20 р. запроваджено карантин та заборону на проведення заходів за участю понад 10 осіб. Утім, навіть якщо учасників підприємства менше десяти, а ви занепокоєні можливістю зараження коронавірусом і перебуваєте вдома на карантині, провести загальні збори завжди можна в режимі відеозв’язку.

Загальні збори учасників можуть бути проведені (ст. 33 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», далі – Закон № 2275):

  • або особисто з усіма учасниками у певному місці;
  • або в режимі відеоконференції.

Для скликання загальних зборів виконавчий орган товариства готує письмове повідомлення про дату, час, місце проведення, порядок денний та надсилає його поштовим відправленням з описом вкладення, якщо інше не передбачено статутом (ст. 32 Закону № 2275). В умовах карантину доцільно провести загальні збори онлайн. Тоді ні для їх скликання, ні для проведення особистого контакту не буде.

Сучасні технології дозволяють проводити відеоконференції за одночасною участю 50 та більше учасників. Наприклад, за допомогою Скайпу одночасно можуть спілкуватися до 50 осіб. Процедура зборів відбувається так само, як і раніше, – ведеться протокол, голосування.

Зауважимо, що протокол – це важливий документ, у якому фіксується перебіг зборів та їх результат. Після завершення зборів протокол підписує голова або інша уповноважена особа. Усі присутні учасники не зобов’язані його підписувати (ч. 4 ст. 33 Закону № 2275). Тож навіть цей етап процесу не потребує особистого контакту між учасниками. Голова підготував протокол, сам підписав та направив його до інших підрозділів підприємства для роботи залежно від того, яке рішення прийнято зборами: якщо про виплату дивідендів – до бухгалтерії, а якщо про викладення статуту в новій редакції – до юридичного відділу тощо.

Аналогічним чином може провести збори і фермерське господарство.

А от акціонерне товариство (далі – АТ) може провести загальні збори у відеоформаті, тільки якщо це передбачено статутом. Адже АТ має право визначити у статуті порядок їх скликання та проведення (ст. 13 Закону від 17.09.08 р. № 514-VI «Про акціонерні товариства»). Якщо такий варіант у статуті не прописано, то за загальним правилом збори проводяться на території України в межах населеного пункту, в якому знаходиться товариство (ч. 3 ст. 35 Закону № 514), тобто за фізичної присутності усіх акціонерів. Утім, усе ще може змінитися, адже, за повідомленням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, незабаром планується розробити і прийняти зміни, які врегулюють законодавчі питання дистанційного проведення зборів для АТ.


Коментарі до матеріалу