Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Допомога на поховання: у якому розмірі виплачується та як оподатковується?

17.01.2022 110 0 0

Такі ситуації, як виплата матеріальної допомоги на поховання, поодинокі, тому й відсутня практика дій у цьому разі. Чи виплачується матеріальна допомога на поховання за кошти бюджетної установи та в якому розмірі? Як оподатковується така допомога?


Запитання – відповіді

Чим керуватися у разі прийняття рішення про призначення матеріальної допомоги на поховання?

Держава регулює питання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом установлення розміру мінімальної зарплати та інших державних норм і гарантій, визначення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників (ст. 8 Закону від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці», далі – Закон № 108).

Відповідно до ст. 8 Закону № 108 умови та розміри оплати праці працівників бюджетних установ та організацій визначаються КМУ.

Основним документом, що регулює питання оплати праці в бюджетній сфері, є постанова КМУ від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі – Постанова № 1298).

Чи встановлено законодавством граничний розмір матеріальної допомоги на поховання?

Ні, не встановлено.

Згідно з пп. «б» п. 4 Постанови № 1298 керівникам бюджетних установ, закладів та організацій надано право у межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах, надавати працівникам цих установ, закладів та організацій матеріальну допомогу, серед іншого й на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, за винятком матеріальної допомоги на поховання.

Зверніть увагу! Аналогічну норму містять галузеві накази, якими визначено особливості оплати праці тієї чи іншої категорії працівників-бюджетників (освіта, медицина, спорт, культура тощо).

Отже, під час формування фонду оплати праці на рік для кожного працівника передбачається тільки одна матеріальна допомога, серед іншого й на оздоровлення, у сумі не більше ніж посадовий оклад на рік.

Якщо працівник отримав допомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу, інша матеріальна допомога протягом року йому не може бути виплачена (можлива виплата допомоги на оздоровлення у розмірі 0,5 посадового окладу та матеріальної допомоги для розв’язання соціально-побутових питань також у розмірі 0,5 посадового окладу, що загалом становить один посадовий оклад на рік). Таке роз’яснення надало Мінсоцполітики у своєму листі від 27.05.2019 № 73/0/205-19.

Проте зазначене обмеження в один посадовий оклад на рік не поширюється на матеріальну допомогу на поховання. Її розмір визначається залежно від наявності коштів.

Радимо вам визначити в колективному договорі (або у відповідному положенні) конкретні умови надання допомоги на поховання, серед іншого і перелік осіб, у разі смерті яких працівникові може надаватися така допомога, а також її розмір та порядок надання. Також слід передбачити і перелік осіб, які мають право на отримання такої допомоги в разі смерті працівника.

Які документи слід подати роботодавцю для отримання допомоги на поховання?

Законодавством перелік документів для призначення такої допомоги за кошти роботодавця не встановлено, але можна скористатися переліком із Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за кошти Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління ФСС від 19.07.2018 № 12. До цього переліку ввійшли:

  • заява на ім’я керівника від особи, яка здійснила поховання;
  • копія свідоцтва про смерть застрахованої особи;
  • копія довідки на отримання допомоги, виданої відділом РАЦС або сільською радою (засвідчена органом, що її видав).

Якщо допомогу призначають для поховання особи, яка перебувала на утриманні працівника – застрахованої особи, то має бути заява від працівника, а також документи, що підтверджують перебування померлої особи на його утриманні.

Чи обкладається ПДФО допомога на поховання?

Згідно з пп. 165.1.22 Податкового кодексу (далі – ПК) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання платника податку в розмірі, що не перевищує подвійний розмір суми, визначеної в абзаці першому пп. 169.4.1 ПК (2022 року – 6 940 грн) (ЗІР, категорія 103.04):

а) будь-якою фізичною особою, благодійною організацією, Пенсійним фондом України, відповідним структурним підрозділом місцевої держадміністрації, фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування України або профспілкою;

б) роботодавцем такого померлого платника податку за його останнім місцем роботи (серед іншого і перед виходом на пенсію).

Сума перевищення (за наявності) остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати, надання).

Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб (додаток 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, далі – Наказ № 4) кошти або вартість майна (послуг), які надаються як допомога на поховання платника податку роботодавцем такого померлого платника за його останнім місцем роботи, незалежно від розміру такого доходу, відображають у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Наказом № 4, з ознакою доходу «146» (ЗІР, категорія 103.25).

Чи нараховується ЄСВ на матеріальну допомогу на поховання?

Матеріальна допомога на поховання не є систематичною, тобто має разовий характер. Згідно з п. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, допомога на поховання належить до інших виплат, що не включаються до фонду оплати праці. А ЄСВ на такий вид допомоги не нараховують (п. 14 розд. I Переліку видів виплат, що здійснюються за кошт роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Держоргани»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали