Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як забезпечити рівний доступ до держслужби особам з інвалідністю

24.10.2018 372 0 1

Законодавством передбачено низку процедур щодо набуття статусу держслужбовця, зокрема проходження конкурсу на вакантні посади держслужби. А як проходять такий конкурс особи з інвалідністю? Спробуємо з'ясувати це питання.

Одним із принципів, яких слід дотримуватися під час прийняття на держслужбу, є забезпечення рівного доступу до неї, тобто заборона всіх форм та проявів дискримінації, недопущення необґрунтованих обмежень або надання необґрунтованих переваг певним категоріям громадян під час вступу на держслужбу та її проходження. Це передбачено п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу».

Особи, які виявили бажання працювати в держоргані, повинні пройти конкурс. Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затверджено постановою КМУ від 25.03.16 р. № 246 (далі – Порядок № 246). Претенденти на посаду держслужби мають відповідати вимогам до професійної компетентності за результатами оцінювання їхніх особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей, щоб у майбутньому належно виконувати свої посадові обов’язки.

Зазначені вище загальні засади стосуються всіх без винятку кандидатів на посади держслужби, у тому числі таких особливих категорій осіб, як особи з інвалідністю. Тож наказом Нацдержслужби від 14.08.18 р. № 195-18 затверджено Методичні рекомендації щодо забезпечення осіб з інвалідністю, які бажають взяти участь у конкурсі на зайняття посад державної служби, розумним пристосуванням (далі – Методрекомендації № 195).

Зауважимо, що Методрекомендації № 195 передбачають лише деякі нюанси процедури конкурсу для осіб з інвалідністю. Водночас визначені Порядком № 246 конкурсні етапи таким кандидатам на посади держслужби доведеться проходити.

Насамперед, щоб узяти участь в оголошеному конкурсі на вакантну посаду держслужби, особа з інвалідністю має подати заяву за формою, наведеною в додатку 3 до Порядку № 246, зазначивши в ній свої особливі потреби в забезпеченні розумного пристосування. У такій заяві вказується присвоєна група інвалідності, підтверджена довідкою МСЕК, що додається до такої заяви.

Повна версія доступна тільки передплатникам