Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Монетизація субсидій

10.04.2019 1345 0 0

Ще з 1995 року громадянам України надаються субсидії для відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги (далі – ЖКП). Розглянемо останні новації в цій царині.

Право щодо призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату ЖКП, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива громадянам передбачено Законом від 24.06.04 р. № 1875-ІV «Про житлово-комунальні послуги», а порядок призначення та надання житлових субсидій ухвалюється Кабміном.

Постановою КМУ від 06.08.14 р. № 409 установлено соціальні норми житла, в межах яких і надаються пільги та субсидії на оплату населенням, зокрема, послуг із постачання теплової енергії для централізованого опалення, постачання та розподілу природного газу, а також витрат на утримання будинку та інших ЖКП. Ці норми різняться залежно від виду опалення та регіону проживання. Розмір пільги залежить також від відсотка знижки плати, на який відповідно до законів мають право окремі категорії осіб (ветерани війни, постраждалі від аварії на ЧАЕС тощо).

Згідно з новим Законом від 09.11.17 р. № 2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон № 2189), який набув чинності з 10.06.18 р., пільги та субсидії на оплату ЖКП мають виплачуватися споживачеві у грошовій формі. Цим Законом передбачено також застосування державних соціальних нормативів щодо наданих послуг (ст. 11 Закону № 2189).

Отже, повну монетизацію субсидій передбачено саме Законом № 2189, а механізм її реалізації викладено в Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому постановою КМУ від 21.10.95 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі – Положення № 848). Звісно, це Положення неодноразово доопрацьовувалося та змінювалося з урахуванням результатів практичної реалізації його норм.

Житлові субсидії як головний інструмент забезпечення соцзахисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на ЖКП гарантує малозабезпеченим громадянам стабільність витрат на оплату ЖКП незалежно від зміни вартості послуг. Тобто фактично держава компенсує сім’ям частину витрат на оплату ЖКП у межах нормативів споживання послуг, що перевищують обсяг обов’язкового платежу.

Повна версія доступна тільки передплатникам