Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

МОЗ нагадує: з 1 січня 2025 року внесено зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів

12.02.2025

Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що цьогоріч набули чинності зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом МОЗ України від 18.04.20222 р. № 651.

Тож відповідаємо на найпоширеніші питання, які виникають серед працівників:

Чи всі працівники мають проходити психіатричні огляди? 

Вимога щодо проходження психіатричних оглядів стосується лише певних категорій осіб, які виконують діяльність із підвищеними вимогами до стану психічного здоров’я. Перелік видів діяльності (робіт, професій, служби), які вимагають обовʼязкового проходження попереднього (під час прийняття на роботу) психіатричного огляду можна знайти за посиланням.

Для виконання певних видів діяльності необхідно проходити періодичні (протягом трудової діяльності) психіатричні огляди. Зокрема, періодичні психіатричні огляди мають проходити працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, які контактують із харчовими продуктами, медичні працівники, водії, які займаються перевезенням пасажирів або вантажів тощо. Ознайомитися з повним переліком професій, затверджений наказом МОЗ України, можна за посиланням.

Як часто необхідно проходити психіатричні огляди? 

Огляди можуть варіюватися залежно від професії. Зокрема, йдеться про попередні, тобто перед призначенням на посаду чи початком роботи; періодичні, у визначені терміни для підтримання допуску до виконання професійних обов’язків та позачергові, на вимогу роботодавця чи у випадках підозри на психічний розлад (за згодою працівника).

Періодичність проходження оглядів залежить від виду діяльності, наприклад:

  •  працівники харчової галузі та фармацевтики — раз на рік;
  •  працівники атомної енергетики, члени екіпажів суден — раз на два роки;
  •  водії та освітяни — раз на п’ять років.

Зазначимо, що термін дії довідки про проходження огляду становить один рік. Однак, звертаємо увагу, що після завершення цього терміну, повторні огляди здійснюються лише згідно з визначеною періодичністю (див. вище) для конкретних категорій працівників, яка може складати один, два, три чи навіть п’ять років залежно від виду діяльності.

Хто сплачує за проходження оглядів?

Законодавство України визначає, що витрати на психіатричні огляди для працівників покриває роботодавець. Зокрема, у ст. № 169 «Обовʼязкові медичні огляди працівників певних категорій» Кодексу законів про працю України зазначено: Роботодавець зобовʼязаний своїм коштом організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Крім того, Міністерством було удосконалено й процес проведення психіатричних оглядів і посилено вимоги до медзакладів, які їх проводять. Таке рішення скеровано для запобігання зловживанням під час проведення психіатричних оглядів, у ситуаціях, коли, наприклад, довідки про їх проходження видаються без факту огляду, а заклади, що їх проводять, не мають відповідних фахівців.

Відповідно до змін, у 2025 році попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, у т. ч. на предмет вживання психоактивних речовин (далі — огляди), проводитимуть лише надавачі медичних послуг, які:

1) отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія»;

2) уклали договір про медичне обслуговування населення з НСЗУ за групою послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».

Проводити огляди можуть й медзаклади Державного управління справами, Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, Держприкордонслужби, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія», забезпечують надання медичної допомоги та є користувачами електронної системи охорони здоров’я.

Огляд має проводити лікар-психіатр, який обовʼязково працює в даному закладі, зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я та пройшов тематичне навчання за відповідною програмою згідно із законодавством України.

Тепер особі, яка пройшла огляд, видається відповідна довідка (форма № 100-2/о) з інформацією про наявність/відсутність протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Працівник/кандидат на зайняття посади має надати цей документ роботодавцю під час прийому на роботу, а також у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності.

Важливо: довідка діє 12 місяців з дати проведення огляду. Водночас закінчення цього терміну не є підставою для відсторонення працівника від виконання робіт та проведення повторного огляду. Періодичність проведення психіатричних оглядів, а також перелік категорій осіб, які мають їх проходити, визначено наказом МОЗ № 139 від 26.01.2024 р.

Станом на кінець 2024 року в Україні законтрактовані з НСЗУ та надають амбулаторну, стаціонарну та мобільну медичну допомогу за напрямом «Психологічна і психіатрична допомога» понад 900 медзакладів. Переглянути їх перелік можна за посиланням на дашборді НСЗУ “Психологічна та психіатрична допомога”, в розділі “Вид допомоги” обравши пункти “Амбулаторна”, “Мобільна”, ”Стаціонарна”.

https://www.kmu.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (14.04.2025 - 18.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   10 відповідей НАДС щодо нової класифікації посад державної служби Постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 11 березня 2025 року № 4282-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці держ...
11.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (07.04.2025 - 11.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Чи вважається порушенням відсутність підпису одержувача у видаткових касових ордерах або видаткових відомостях? Видаткові касові ордери або видаткові відомості не приймаються для виведення залишку готівки в касі, якщо видача готівки з каси не підтверджена підпи...
21.04.2025
Мінімальні зарплати у країнах ЄС: дані на 2025 рік
Євростат оприлюднив перші дані за 2025 рік щодо мінімальних зарплат. Так, з 1 січня 2025 року національна мінімальна заробітна плата встановлена у 22 з 27 країн Європейського Союзу. Винятками залишаються Данія, Італія, Австрія, Фінляндія та Швеція. У 10 країнах мінімальна зарплата менша за €1 ...
Нове
08.07.2025
Воєнний стан та мобілізацію планують продовжити
6 липня 2025 р. народний депутат України Ярослав Железняк повідомив у своєму телеграмм - каналі, що Парламент знову проголосує за продовження воєнного стану та загальної мобілізації. Воєнний стан та мобілізацію планують продовжити на 90 днів з 7 серпня 2025 року до 5 листопада 2025 року. ...
08.07.2025
Уряд ухвалив рішення про запуск нової допомоги «Пакунок школяра» для родин першокласників
Уряд, за ініціативи Президента України, ухвалив рішення про запуск нової виплати — «Пакунок школяра». Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів  7 липня.   «Це буде грошова допомога в розмірі 5 тисяч гривень на придба...
08.07.2025
Затверджено Порядок встановлення плати за харчування вихованців у державних і комунальних закладах дошкільної освіти
Кабінет Міністрів України провів засідання 7 липня під час якого розглянув низку питань. Одне з них:  Затверджено Порядок встановлення плати за харчування вихованців у державних і комунальних закладах дошкільної освіти, яким, зокрема, визначено розмір плати батьків (інших законних представникі...